Tající sníh na nezvyklém místě prozradil před sto lety podzemní prostory jeskyně Balcarky v Moravském krasu
Jednu z nejkrásnějších jeskyní Moravského krasu objevil před sto lety ostrovský občan a poslanec Josef Šamalík. Zkoumání okolí svého rodiště se věnoval od přelomu 19. a 20. století. V roce 1923 se mu podařilo objevit podzemní prostor s dnes populárním zakřiveným krápníkem zvaným Handžár, který se později stal symbolem Balcarky. Tento prostor dělníci chtěli pojmenovat jeho jménem, Šamalík mu ale dal název Popeluška. O objevení jeskyně si více poslechněte v reportáži!
Související
-
Kdyby Amatérskou jeskyni objevil Absolon, ztratila by kouzlo nedotčené přírody, myslí si jeskyňář
„Jeskyňaření je v podstatě taková dětská hra – proniknou tam, kde nikdy nikdo nebyl,“ říká s úsměvem amatérský jeskyňář Bohuslav Koutecký.
-
V hlavní roli Moravský kras. HaDivadlo uvádí scénickou montáž ze života chráněné krajinné oblasti
Člověk neandertálský tu pobýval už před 120 000 lety. A zanechal stopu. Další tisíce let ji lidská činnost prohlubovala.
-
Magazín Experiment: Jak si jeskyňáři představují budoucnost? A pomůžou muzea k záchraně nosorožců?
I 300 let poté, co první člověk sestoupil do Macochy, ukrývá Moravský kras před jeskyňáři mnohá ze svých tajemství. K jejich odhalování mají ale dnes chytré pomocníky.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.