Spisovatel Vlastimil Vondruška: Umění by mělo lidem pomáhat překonávat těžké situace

7. prosinec 2018

Řady jeho historických románů doplnila aktuálně kniha zbrusu nová. Řeč bude nejen o ní, ale i o tom, co se v historii stále opakuje, a proč je pro nás, knihomoly, tak atraktivní vracet se do minulosti.

„Z tisíce let vývoje naší společnosti ukazuji, jak jednotlivé věci fungovaly a jak se proměňovaly. Jak se v Evropě proměňoval například vztah muže a ženy. Snažím se ukazovat dlouhé vývojové řady, zasadit do nich to dnešní tápání s tím, že je na každém z nás, co si z toho vezmeme,“ popisuje Vondruška, o čem pojednává jeho kniha Breviář pozitivní anarchie. A dodává, že ve svých knihách předkládá fakta, ta ale interpretuje svým způsobem. Volným pokračováním Breviáře jsou Epištoly o elitách a lidu, kde se autor věnuje sociologickému problému, že v každé společnosti existovaly vrstvy, které buď elitami byly, nebo samy sebe za elity považovaly.

Současná doba není jednoduchá, spousta věcí je nevyřčených a v tuhle chvíli není ani jisté, kam směřujeme. Můžete si vymyslet sebekrásnější ideály, ale vždycky musíte říct i to, k čemu to vede.
Vlastimil Vondruška

Ševče, drž se svého kopyta

Kolik toho musí mít spisovatel vlastně načteno, jak moc píše a čte, komentuje Vondruška slovy: „Studoval jsem historii a celý život se pohybuji v tomto rámci. Člověk zároveň musí sledovat aktuální dění a nové teorie. Na druhou stranu se snažím být velmi cílevědomý – zabývám se literaturou a teoriemi toho, co zrovna píšu a tvořím.“

,,Já se celý život snažím naše předky pochopit, a to, co o nich píšu, je mé přesvědčení, které vychází z mých znalostí a z práce s prameny," upozorňuje historik a spisovatel Vlastimil Vondruška.

K tomu má ještě velkou výhodu. „V mládí jsem se věnoval hře v šachy a díky tomu mám dobrou paměť. To je klíč k tomu, aby člověk mohl dělat různé analýzy.“

Český čtenář je náročná bytost

Podle Vondrušky se čtenáři proměňují a zejména ti čeští patří z hlediska nároků a kvality k jedněm z nejpilnějších a nejkultivovanějších v Evropě. Jedna z pochval, kterou od nastupující čtenářské generace Vondruška obdržel, byla: „Já vám řeknu, to je skoro tak dobrý jako Harry Potter,“ vzpomíná s úsměvem autor na chlapce, který si přišel podepsat knížku. „To jsem považoval za mimořádné ocenění, protože děti nelžou.“

Kromě historických románů píše také knížky pro mládež. V sérii knih vystupuje hlavní hrdinka Fiorella, která je dcerou alchymisty císaře Rudolfa II.

autoři: Jarka Vykoupilová , lop
Spustit audio