Spisovatel Vlastimil Vondruška: Umění by mělo lidem pomáhat překonávat těžké situace

Spisovatel Vlastimil Vondruška přišel do studia představit také svoji novou knihu
Spisovatel Vlastimil Vondruška přišel do studia představit také svoji novou knihu

Řady jeho historických románů doplnila aktuálně kniha zbrusu nová. Řeč bude nejen o ní, ale i o tom, co se v historii stále opakuje, a proč je pro nás, knihomoly, tak atraktivní vracet se do minulosti.

„Z tisíce let vývoje naší společnosti ukazuji, jak jednotlivé věci fungovaly a jak se proměňovaly. Jak se v Evropě proměňoval například vztah muže a ženy. Snažím se ukazovat dlouhé vývojové řady, zasadit do nich to dnešní tápání s tím, že je na každém z nás, co si z toho vezmeme,“ popisuje Vondruška, o čem pojednává jeho kniha Breviář pozitivní anarchie. A dodává, že ve svých knihách předkládá fakta, ta ale interpretuje svým způsobem. Volným pokračováním Breviáře jsou Epištoly o elitách a lidu, kde se autor věnuje sociologickému problému, že v každé společnosti existovaly vrstvy, které buď elitami byly, nebo samy sebe za elity považovaly.

Současná doba není jednoduchá, spousta věcí je nevyřčených a v tuhle chvíli není ani jisté, kam směřujeme. Můžete si vymyslet sebekrásnější ideály, ale vždycky musíte říct i to, k čemu to vede.
Vlastimil Vondruška

Ševče, drž se svého kopyta

Kolik toho musí mít spisovatel vlastně načteno, jak moc píše a čte, komentuje Vondruška slovy: „Studoval jsem historii a celý život se pohybuji v tomto rámci. Člověk zároveň musí sledovat aktuální dění a nové teorie. Na druhou stranu se snažím být velmi cílevědomý – zabývám se literaturou a teoriemi toho, co zrovna píšu a tvořím.“

,,Já se celý život snažím naše předky pochopit, a to, co o nich píšu, je mé přesvědčení, které vychází z mých znalostí a z práce s prameny," upozorňuje historik a spisovatel Vlastimil Vondruška.

K tomu má ještě velkou výhodu. „V mládí jsem se věnoval hře v šachy a díky tomu mám dobrou paměť. To je klíč k tomu, aby člověk mohl dělat různé analýzy.“

Český čtenář je náročná bytost

Podle Vondrušky se čtenáři proměňují a zejména ti čeští patří z hlediska nároků a kvality k jedněm z nejpilnějších a nejkultivovanějších v Evropě. Jedna z pochval, kterou od nastupující čtenářské generace Vondruška obdržel, byla: „Já vám řeknu, to je skoro tak dobrý jako Harry Potter,“ vzpomíná s úsměvem autor na chlapce, který si přišel podepsat knížku. „To jsem považoval za mimořádné ocenění, protože děti nelžou.“

Kromě historických románů píše také knížky pro mládež. V sérii knih vystupuje hlavní hrdinka Fiorella, která je dcerou alchymisty císaře Rudolfa II.