Současné umění není tak invenční, jak by mohlo být, myslí si designér a architekt Ambroz

9. říjen 2023

Design je spojení krásy a funkce. „Pokud tam není funkce, tak to je na nic,“ tvrdí designér a vystudovaný architekt Vladimír Ambroz. Je podepsán pod obnovou interiéru vily Tugendhat, provozoval soukromou galerii v centru Brna a tvořil také konceptuální umění.

„Mám dojem, že stávající nebo současného umění není tak invenční, jak by mohlo být. Tehdy, ona ta určitá úroveň – ale to bych nechtěl, aby někdo bral vážně – nějaké nesvobody podněcuje větší kreativitu lidí,“ myslí si Ambroz. „Takhle spousta lidí zleniví,“ dodává.

Čtěte také

Jak se dívá na současnost? „Část těch věcí jsou taková recyklovaná 60. a 70. léta. I když se do toho vnáší pochopitelně nové věci.“

V průběhu své kariéry vedl jednu dobu také společnost Czech selection. „To bylo sdružení firem, které dnes v designu něco znamenají – Lasvit, mmcité, TON, BROKIS lighting. Vystavovali jsme po celé Evropě, byli jsme v Americe, v Asii a bylo zajímavé vidět návrat těch českých firem do světa. Československo mělo obrovskou průmyslovou základnu a ještě za doby socialismu dokázalo poměrně efektivně vyvážet vlastní věci, vlastní návrhy. Sice dnes ukazujeme český design, sklo, ale dřív měla návrhářskou dílnu v podstatě každá firma. A to se ztratilo.“

Čtěte také

V rozhovoru se ohlíží zpátky i do 90. let. „V Brně bývalo české design centrum, které vedl můj kamarád Karel Kobosil, který už nežije. Pak to bylo údajně z úsporných důvodů zrušeno. A mrzí mě, že tím jsme přišli o nezávislý hodnotící institut, který hodnotil design, jako obecně všechny obory – nejenom nějaký květináč, ale byly v tom i stroje a zařízení, protože to je taky design,“ připomíná Ambroz.

Jak vzpomíná mimo jiné i na roli divadelního technika nebo tvůrce kulis pro televizní vysílání? A jaká byla práce na obnově interiéru brněnské památky UNESCO? Poslechněte si v rozhovoru!

autoři: Jarka Vykoupilová , lop
Spustit audio

Související