Sobotní Noční linka: Český dabing

4. leden 2020

Je pro vás český dabing pojmem? Sledujete filmy a seriály raději dabované, titulkované, nebo v původním znění? Zaslechli jste někdy skutečné hlasy filmových a televizních francouzských, amerických a německých herců?

Česká dabingová škola, to byl pojem. Jean-Paul Belmondo k nám dodnes promlouvá hlasem Jana Třísky, Jiřího Krampola a Miroslava Moravce. Pierre Richard – to je přece hlas Petra Olivy, Paula Newmana „naučil mluvit česky“ Luděk Munzar a genialitu dabingu Louise De Funése Františkem Filipovským snad není třeba zmiňovat dvakrát.

Dlouholetá tradice tohoto řemesla, zdá se, ale zažívá krizi. Čas je drahý a nad kvalitou vítězí kvantita, říkají mnozí. Dnešní mladé generaci navíc díky jazykové výbavě nečiní problém sledovat filmy a seriály v původním znění.

Blíží se konec českého dabingu? Co si o něm myslí posluchači Noční linky, to si rád poslechne i její dnešní průvodce, Borek Kapitančik.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?