Slam poetry: umění mezi divadlem a poezií. Poslechněte si rozhovor s Radkou Grohovou alias Bradkou
Slam poetry – mohlo by se zdát, že se jedná na poli poezie o něco nového. Přitom za tři roky uběhne 40 let od dne, kdy se v Chicagu konala první soutěž ve slam poetry. Její pořadatelé chtěli dostat poezii z akademického prostředí mezi obyčejné lidi.
V České republice je tato tradice o něco kratší, první mistrovství republiky ve slam poetry proběhlo v roce 2003.
A co že to ta slam poetry je? Slovo slam je anglické slovo pro „bouchnout“ či „prásknout“, a to je více než příznačné vysvětlení. Slameři chtějí v posluchačích/divácích svých textů zanechat slamováním nějaký dojem. Pozitivní, negativní, na tom nezáleží.
O slamování a slamerech si studentka JAMU Eliška Bochová povídala s Radkou Grohovou, se kterou se můžete ve světě slam poetry setkat pod uměleckým jménem Bradka. „Trému mám pořád. Je pro mě těžké si říkat slamerka, protože si připadám jako začátečník,“ směje se Grohová.
Související
-
Tomáš T. Kůs: Před každou slam poetry jsem nervózní, jako když jsem šel na vysoké škole ke zkoušce
Dřív Tomáš T. Kůs neustále četl. Teď, po narození synů, literatura na prvním místě žebříčku zájmů nahradil sport, kterým kompenzuje pracovní a rodinné nasazení.
-
Bláhovec a Svahilec: Česká slam poetry scéna přestala improvizovat, je ale čím dál oblíbenější
„Je to obnažené myšlení,“ nabízí svoji definici slam poetry matador české scény Bohdan Bláhovec. „Je to zajímavá konfrontace mezi nápadem, zapojením hlavy, těla a...
-
Slam poetry z českých luhů a hájů. Poezie, která křičí,...
Před třinácti lety se uskutečnil 1. ročník celonárodního kola Slam poetry. Odehrál se na festivalu Poezie bez hranic v Olomouci. Od té doby jeho popularita v Česku roste.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka