Skončí kvůli změnám klimatu pěstování meruněk? Ne tak docela, tvrdí odborník
Kratší a teplejší zimy, dřívější kvetení a následně jarní mrazíky. Podmínky, kterým meruňky těžko odolávají a výsledkem mrazem poškozených květů je slabá nebo žádná úroda. Podle Tomáše Nečase z Ústavu ovocnictví Mendelovy univerzity v Brně to ale nemusí znamenat konec pěstování meruněk u nás.
Na dobu kvetení má podle Nečase vliv řada faktorů, mezi které změny klimatu také patří. Pro meruňky je chladné klidové období důležité pro odbourávání fytohormonu, který zabraňuje rašení. Teplé zimy potom způsobují, že požadavek chladu u těchto dřevin není splněn. U meruněk se s touto situací nejhůře vyrovnává oblíbená odrůda Velkopavlovická. Kvetení ovlivňuje také přeplození, výživa, vláha nebo podnož.
Pro šlechtitele je důležité, aby s ohledem na měnící se klima vyselektovali genotypy, které pozdně kvetou. Šlechtění je nicméně během na dlouhou trať, vstupují do něj také vlastnosti meruněk, které jsou dané a těžko je lze konvenčním šlechtěním překonat. „Víc jak o čtrnáct dní, tři týdny se nedostaneme,“ popisuje Tomáš Nečas možnosti oddálení kvetení u meruněk šlechtěním. To však situaci úplně neřeší. „Je v podstatě jedno, jestli meruňka zmrzne v únoru nebo v květnu. Výsledkem je, že nejsou meruňky,“ doplňuje odborník.
Meruňka je u nás nepůvodním druhem a jako jediný ovocný druh není adaptována na naše podmínky. Mráz ji tak může podle Nečase ohrozit během období od květu až po plod.
Související
-
Evropa reaguje na klimatickou krizi nedostatečně, upozorňuje Evropská agentura pro životní prostředí
Evropa není připravená na rychle rostoucí klimatická rizika. V hodnotící zprávě před tím varovala Evropská agentura pro životní prostředí.
-
Má teplý únor i začátek března vliv na naše zahrádky? Poslechněte si rady odborníka
A co prudký pokles teplot z minulého týdne? Jak můžeme chránit meruňky před mrazem? A která choroba jim po silném dešti hrozí nejvíc a jak proti ní bojovat?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.