Školní jídelny v Brně začnou vařit bezlepkové a bezlaktózové obědy i dietu pro diabetiky

Brněnský magistrát chce podpořit dietní stravování dětí na základních školách ve městě. Dvaceti vybraným pošle město dva milióny korun na vaření bezlepkových a bezlaktózových jídel, a obědů pro diabetiky. Zaplatí vybavení nutné pro přípravu diet, školení a finančně si polepší i personál.

Ve školní jídelně na Novolíšeňské ulici nejsou dietní jídelníčky ničím novým. „Připravujeme asi osm diet bez lepku, ještě stravu, kde je vyloučeno mléko, vajíčka, cukr, podle toho, jaké mají děti zdravotní problémy,“ vysvětluje vedoucí jídelny Růžena Žižlavská.

Příprava takových jídel ale neobnáší pouze znalost receptur a charakteristiky jednotlivých diet. Na přípravu dietních jídel je zapotřebí samostatné zázemí.

„V naší přípravně dietní stravy je samostatný stůl s kuchyňským náčiním, aby nedošlo k záměně nebo se omylem nepoužilo při přípravě normální stravy. Oddělený je i sklad bezlepkových surovin, aby nemohlo dojít k záměně nebo kontaminaci,“ popisuje vedoucí.

I když na Novolíšeňské peníze na vybudování odděleného provozu nepotřebují, příspěvek využijí. Poslouží na navýšení platu kuchařek. „Musím přijmout dalšího člověka, který zastane práci za vyškolenou kuchařku, která připravuje diety,“ vysvětluje Růžena Žižlavská.

Jídelny potřebují hlavně vyškolit kuchařky

Ostatním vybraným dvaceti jídelnám základních škol chce město zaplatit nové vybavení a také školení kuchařek. „Přes sedmdesát kuchařek je přihlášeno na tyto semináře a stále se hlásí. Musí projít třídenním vzděláváním a dostat osvědčení. Systém dietního stravování chceme spustit k prvnímu září,“ dodává náměstek primátora Petr Hladík z KDU ČSL.

Celkem chce brněnská radnice poslat na podporu dietního stravování poslat dva miliony korun. Polovina této částky má jít na platy kuchařů a kuchařek.

autor: Štěpánka Kadlečková
Spustit audio

Související