Setkání českých, moravských a slezských básníků na Státním hradě Bítov

18. říjen 2005

Ve dnech 30.září - 2.října proběhlo na Státním hradě Bítov setkání českých, moravských a slezských básníků, literárních kritiků a redaktorů.

V letech 1996-2000 zde každoročně o svatováclavském víkendu pořádaly brněnské nakladatelství Petrov a Národní památkový ústav v Brně, na Bítově zastoupený básníkem Jiřím Kuběnou, básnické "slety", jejichž cílem bylo zprvu konfrontovat všechny větve české a moravské poezie - od sféry před rokem 1989 oficiálně protěžované přes tzv. šedou zónu, disent a underground až po exil. Jednotlivé ročníky těchto setkání pak byly zaměřeny ke konkrétním tématům, která byla sledována v sériích přednášek, diskusí a autorských čtení. Po pěti letech se daný způsob setkávání básníků s básníky vyčerpal a nakladatelství Petrov přeneslo svůj organizační potenciál do Olomouce, kde dalo vyrůst mezinárodnímu festivalu Poezie bez hranic. Letos zůstala Olomouc z finančních důvodů bez festivalu, naopak chodby a sály bítovského hradu po pěti letech ožily kroky básníků. Norbert Holub a Jiří Kuběna přednesli bilanční přednášky, naprostá většina vyměřeného času však byla k dispozici k neformálním debatám a vzpomínkám.

autoři: Alena Blažejovská , Jiří Frišauf
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.