Sedmikrásky nad zlatou lodí udělaly i z Prahy Brno. Poslechněte si pořad plný písniček o Brně

2. září 2022

Je dost písniček o Brně? Určitě jich není málo, pátrali u příležitosti výročí vzniku brněnského rozhlasu tvůrci pořadu Sedmikrásky nad zlatou lodí.

Jen píseň o hvězdách jako sedmikráskách má kromě toho originálního znění v podání Milana Smětáka řadu dalších ztvárnění. Čistě vokálních, ale třeba i moderních. A to můžeme v procházce za více i méně známými brněnskými písněmi pokračovat.

Někteří možná vědí, že o brněnském výstavišti vznikla dokonce dechovka, nebo že Eva Pilarová zpívala o svém rodném městě a doprovodil ji rapper El Nino. A svou lásku k Brnu a brněnskému výstavišti dal najevo i Gustav Brom.

V písničkách zní i slavná Velká cena v podání Marthy a Teny Elefteriadu. A samozřejmě Brno je zlatá loď, jak zpívá Ivan Mládek. Byť paradoxně právě Milan Směták, interpret Sedmikrásek, už o pár let dříve zpíval s jiným textem i hudbou „Praha je zlatá loď“.

Existují dokonce písničky, které měly svoji brněnskou i pražskou verzi. To když panna Lízi (ano, psáno s měkkým „i“) žila jednou „v Brně u viaduktu“ – a jindy ten viadukt stojí v Praze. A to už úplně vynecháváme písničky v hantecu nebo brněnské lidovky.

Od tohoto týdne je na seznamu ještě jedna. Herec Václav Kopta dal souhlas k provokativní změně písničky, kterou kdysi otextoval jeho tatínek Pavel. A tak se z písně Praha je Praha, proslavené Ljubou Hermanovou, stala píseň Brno je Brno. V nové – hodně netradiční – instrumentaci a v podání Ivany Slabákové. Připomeňme však, že ve videu o kousek výše je jen pracovní záznam z natáčení, v plné kvalitě je píseň v druhé polovině pořadu Sedmikrásky nad zlatou lodí.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.