Sedmikrásky nad zlatou lodí udělaly i z Prahy Brno. Poslechněte si pořad plný písniček o Brně
Je dost písniček o Brně? Určitě jich není málo, pátrali u příležitosti výročí vzniku brněnského rozhlasu tvůrci pořadu Sedmikrásky nad zlatou lodí.
Jen píseň o hvězdách jako sedmikráskách má kromě toho originálního znění v podání Milana Smětáka řadu dalších ztvárnění. Čistě vokálních, ale třeba i moderních. A to můžeme v procházce za více i méně známými brněnskými písněmi pokračovat.
Někteří možná vědí, že o brněnském výstavišti vznikla dokonce dechovka, nebo že Eva Pilarová zpívala o svém rodném městě a doprovodil ji rapper El Nino. A svou lásku k Brnu a brněnskému výstavišti dal najevo i Gustav Brom.
V písničkách zní i slavná Velká cena v podání Marthy a Teny Elefteriadu. A samozřejmě Brno je zlatá loď, jak zpívá Ivan Mládek. Byť paradoxně právě Milan Směták, interpret Sedmikrásek, už o pár let dříve zpíval s jiným textem i hudbou „Praha je zlatá loď“.
Existují dokonce písničky, které měly svoji brněnskou i pražskou verzi. To když panna Lízi (ano, psáno s měkkým „i“) žila jednou „v Brně u viaduktu“ – a jindy ten viadukt stojí v Praze. A to už úplně vynecháváme písničky v hantecu nebo brněnské lidovky.
Od tohoto týdne je na seznamu ještě jedna. Herec Václav Kopta dal souhlas k provokativní změně písničky, kterou kdysi otextoval jeho tatínek Pavel. A tak se z písně Praha je Praha, proslavené Ljubou Hermanovou, stala píseň Brno je Brno. V nové – hodně netradiční – instrumentaci a v podání Ivany Slabákové. Připomeňme však, že ve videu o kousek výše je jen pracovní záznam z natáčení, v plné kvalitě je píseň v druhé polovině pořadu Sedmikrásky nad zlatou lodí.
Související
-
Historky z natáčení? Těch bylo! Legendy Apetýtu pokřtily ve vysílání druhou knihu Babských rad
Dopolední vysílání přivítalo legendy pořadu Apetýt. Studio Českého rozhlasu Brno zcela zaplnili posluchači a vytvořili tak při vysílání výbornou atmosféru.
-
KVÍZ: Rozumíte rozhlasovému slangu?
1. září slavíme rozhlasové narozeniny a 13. února zase takový malý svátek – připadá na něj totiž Světový den rádia.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.