S básníkem Medardem po Oravě. Poslechněte si reportáž Filipa Gaža

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jozef Medard Slovík

Student oboru Rozhlasová a televizní dramaturgie na Divadelní fakultě JAMU natočil reportážně-poetické pásmo, které vás zavede do slovenské přírody.

Jozef Medard Slovík je slovenský publicista a prozaik. Má na svém kontě i dvě básnické sbírky – Medardovská kvapka a Horské dúšky medu. Narodil se 8. června, tedy v den, kdy má svátek Medard. K tomuto jménu se váže i známá pranostika „Medardova kápě čtyřicet dní kape“, slovensky „Medardova kvapka štyridsať dní kvapká“. Slovík se s tímto jménem ztotožňuje, proto si ho zvolil jako svoje umělecké jméno.

V roce 2018 za knihu rozmanitých příběhů Stretnutia naslepo získal první místo v soutěži Kniha Oravy 2017. Autor je absolventem přírodovědecké fakulty UMB v Banské Bystrici.

Žije v Rabčicích a působí jako knihovník-informatik v Městské knihovně v Námestově, kde organizuje literární besedy, exkurze a podzimní autorské čtení se známými současnými slovenskými spisovateli. Má též svůj blog, kde píše zejména o svých cestovatelských zážitcích. Mezi jeho oblíbené zahraniční destinace patří Gruzie, Ukrajina, Skotsko, Irsko a Texas.

Autor reportáže navštívil Jozefa Medarda Slovíka, s nímž si promluvil o jeho tvorbě, dozvěděl se o jeho inspiracích a zážitcích, zatímco ho doprovázel k jednomu z jeho oblíbených míst – Hviezdoslavově hájence na Oravě pod Babí horou. „Když jsem uviděl všechnu tu přírodní krásu kolem, došlo mi, že jsem se na inspiraci ptát ani nemusel,“ říká Filip Gažo.       

Spustit audio
autor: Filip Gažo

Související