Referenda 2021: Všechna na jihu Moravy platí, některá jen těsně

Lidé zakázali prodej zámku, zablokovali stavbu větrné elektrárny a pronájem bazénu. I to je na jihu Moravy výsledek místních referend, která doprovodila sněmovní volby.

Drnholec: NE větrným elektrárnám

V Drnholci na Mikulovsku místní rozhodli, že nepodporují stavbu větrných elektráren na území městyse. Výsledek referenda je závazný, i když lidé rozhodli opačně, než jaký názor převládal na radnici. Hlasování bylo těsné. Proti elektrárně bylo skoro 430 místních. Pro o šedesát lidí méně.

Firma nabízela radnici jednorázový příspěvek milion korun a pak každoročně statisícové částky. Část pozemků patří obci a k plánu investor souhlas radnice potřeboval, s podrobnostmi o záměru proto čekal na rozhodnutí z referenda.

Platné nemusí být současně závazné

Výsledek referenda má plnou sílu, je tedy pro místní zastupitele závazný, pokud se ho zúčastní aspoň 35 procent obyvatel s právem volit a zároveň pro výsledek hlasuje aspoň polovina z těch, kdo svůj hlas vyjádřili. A současně to výsledné hlasování podpořila aspoň čtvrtina oprávněných voličů.

Referendum může být také „pouze“ platné. To znamená, že hlasovat přišlo více než 35 procent oprávněných voličů, ale další podmínky splněny nebyly. I platnost referenda má  svůj důvod. Pokud je platné, nelze na stejném území o stejné věci další dva roky hlasovat.

Jezeřany-Maršovice: Zůstává nejasno

V Jezeřanech-Maršovicích v okrese Znojmo lidé rozhodovali o tom, jestli bude stát nová hasičská zbrojnice v areálu u tamní školy. Lidí přišlo hlasovat dost, ale výsledek referenda není závazný.

Hlasování bylo velmi těsné, 159 lidí bylo pro stavbu v areálu školy. Proti bylo o tři lidi více. Výsledky naředilo dvanáct hlasujících, kteří vhodili do urny prázdný lístek, takže žádná verze nezískala nadpoloviční většinu hlasujících.

O místě pro požární stanici bude opět rozhodovat zastupitelstvo v listopadu. Podle reakce nezávislého starosty Petra Slavíka ale budou respektovat vůli místních a od stavby v areálu školy zřejmě ustoupí.

Podolí u Brna: ANO omezení stavby domů

Další referendum se uskutečnilo v Podolí u Brna, kde místní rozhodovali o developerské výstavbě. Podle výsledků, které jsou platné a závazné, Podolí nesmí nechat postavit necelou stovku nových domů, ale jen zhruba padesát.

Zastupitelé v Podolí přitom naopak usilovali o rozšíření výstavby. Otázkou ale i po referendu zůstává, co udělá stavební úřad. Samospráva totiž nerozhoduje o stavebním řízení a má jen omezenou možnost do stavby na cizích pozemcích zasáhnout.

Podolí patří k místům, kde už mají s místním referendem zkušenosti, před šesti lety tam odmítli plán na stavbu kasina.

Pravidla referend se měnila

Místní referenda se v České republice mohou konat od jejího vzniku, detailně je ale vymezil zákon z roku 2004. Měnily se i jejich podmínky, v prvopočátcích například bylo rozhodnutí přijato, pokud by pro ně hlasovala polovina oprávněních voličů. Pravidla se několikrát měnila, ale dosáhnout stanovených počtů bylo hlavně ve velkých městech komplikované. Například hlasování o poloze hlavního nádraží v Brně v roce 2004 bylo neplatné, protože hlasovat přišla jen čtvrtina voličů. Podobné to bylo i s dalším brněnským referendem o nádraží v roce 2016, kdy účast byla pouze 23,83 %. I kvůli účasti iniciátoři referend většinou vyžadují jejich propojení s volbami.

Bzenec: NE prodeji zámku

V Bzenci hlasovali lidé o prodeji zchátralého zámku, který od roku 2002 vlastní město. Část areálu chtěla koupit vinařská firma, která v jeho sousedství už nyní podniká. Taková změna části místních vadila.

Po referendu si radnice zámek ponechá. Pro bylo přes 1400 voličů, naopak necelých 700 voličů hlasovalo pro prodej. Výsledky hlasování jsou pro radnici závazné. Teď bude muset shánět peníze na opravu památky.

Blučina: NE prodeji či pronájmu bazénu

V Blučině jižně od Brna lidé hlasovali o prodeji či dlouhodobém pronájmu tamního krytého bazénu. Z 1721 oprávněných voličů odevzdalo svůj platný hlas 1106. S dlouhodobým pronájem souhlasilo 359 lidí, zbytek byl proti. U prodeje dalo pozitivní odpověď jen 84 voličů. 

Starosta Jan Šenkýř (zvolený za KDU-ČSL) je rád za jednoznačný výsledek referenda. Podle něj ale bude pro obec znamenat větší výdaje. Provoz bazénu stojí radnici deset milionů korun ročně, i tak končí hospodaření ve ztrátě. Navíc je bazén 40 let bez rekonstrukce.

Hlasovali i v Tovačově a na dalších místech

V České republice se souběžně s volbami uskutečnily dvě desítky referend. Obyvatelé Tovačova na Přerovsku odmítli rozšíření těžby štěrkopísku, který závisí na poskytnutí městských pozemků. Proti těžbě se vyjádřilo 76 procent hlasujících.

Lidé z Drnovic na Zlínsku naopak podpořili výstavbu obchvatu. Plán vadil hlavně lidem, jimž by vedl přes pozemky. Pro vznik obchvatu bylo 80 procent lidí. Výsledky jsou pro radnici platné a závazné.

A ve Velkém Beranově na Vysočině lidé zamítli vznik logistického centra společnosti Penny Market. Proti bylo 561 hlasujících, pro výstavbu se vyslovilo 232 lidí. Výsledek je pro radnici závazný. Firma už oznámila, že bude stavět jinde.

autoři: Petr Tichý , Miloš Šenkýř | zdroj: Český rozhlas Brno
Spustit audio

Související