Rebarbora je plná vitamínů a vlákniny, ale pozor na kyselost. Čím dříve ji sklidíte, tím lépe
Rebarbora je typická svými velkými listy podobnými lopuchu. Možná ji takhle znáte ze zahrádek našich babiček.
Mladší rebarbora je méně kyselá. Čím později ji budete sbírat, tím bude obsah látek výraznější a může vám svojí kyselostí podráždit sliznici žaludku. Pro zdraví je však velmi prospěšná, je totiž zdrojem vitamínu B, vápníku, draslíku a manganu. Především je však plná vlákniny. Řapíky rebarbory ale nikdy nejíme syrové a neloupané!
Výborný je i rebarborový džem nebo kompot, doporučená je kombinace s jahodami. A ještě jedno užitečné doporučení: při vaření rebarbory nepoužívejte hliníkové nádobí, kov z něj reaguje s obsahem kyseliny šťavelové.
Dříve se doporučovaly listy rebarbory na koupele rukou a nohou při revmatických potížích. Horké rebarborové obklady se také dávaly na ledviny při obtížích s kamínky v močových cestách. Do teplého odvaru z listů se namáčel kapesník a přikládal na bolavá místa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.