Řadě rodičů ve vězení nedochází, že se jejich situace traumaticky dotýká i jejich dětí, říká odbornice na práci s ohroženými dětmi
Podle odhadů je v České republice až 40 tisíc dětí, jejichž rodiče skončili ve vězení. V zahraniční literatuře se o nich mluví jako o neviditelných obětech trestných činů.
Ze svých zkušeností to potvrzuje také odbornice na práci s ohroženými dětmi a rodinami Jitka Navrátilová. „Jako sociální pracovnice, která se více než 20 let zabývá prací s ohroženými dětmi a rodinami, jsem najednou konfrontována se situací, že je tady skupina dětí, která uniká pozornosti odborné i laické veřejnosti,“ přibližuje důvody, proč se o děti vězněných rodičů začala odborně zajímat.
Tématu se věnuje od roku 2019. Nejprve se o situaci dětí vězněných rodičů dozvěděla z vyprávění jedné z pracovnic Mezinárodního vězeňského společenství. „Silné momenty toho vyprávění korespondují i s naším aktuálním projektem a bohužel ještě předčí to, co jsem tehdy slyšela. Vůbec jsem nebyla připravena na tak velký rozsah traumatizace těchto dětí. Na to, jak moc odchod rodiče zasahuje dětskou duši.“
Spolu s dalšími stojí za projektem Rodičovství za mřížemi, na kterém spolupracuje také zmiňované Mezinárodní vězeňské společenství. Cílem projektu je zjistit situaci dětí vězněných rodičů a dosáhnout legislativních změn, aby pro systém přestaly být neviditelnými. „Zjistili jsme, že abychom měli komplexní obraz o situaci těchto dětí, musíme se ptát nejen jich, ale i jejich rodičů. Těch, kteří s nimi zůstávají i těch, kteří jsou ve vězení. A ani to nakonec nestačí. Už teď víme, že se musíme ptát například i sociálních pracovníků,“ dodává Navrátilová.
Co by chtěl projekt Rodičovství za mřížemi změnit? A jak děti prožívají odchod rodiče do vězení? Odbornice na práci s ohroženými dětmi a rodinou Jitky Navrátilové z Katedry sociální politiky a sociální práce Masarykovy univerzity se ptá Karolina Antlová. Poslechněte si rozhovor.
Související
-
Děti nástup rodiče do vězení prožívají stejně, jako kdyby zemřel, říkají expertky na sociální práci
V Česku je aktuálně až 40 tisíc dětí, které mají minimálně jednoho rodiče ve výkonu trestu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.