Propojili Česko s Itálií. Vzpomínka na Santiniho vynesla uměleckým kovářům úspěch v mezinárodní soutěži
Josef Tulis a Luboš Jan letos získali 2. místo na Mistrovství světa v uměleckém kování v Itálii za objekt s názvem Memory of Santini. „Končili jsme dvě minuty před zazvoněním zvonku, ty nervy před dokončením byly velké,“ popisuje atmosféru mezinárodní soutěže Tulis. V Itálii soutěžili potřetí a vždy si odvezli medaile.
„Na soutěž se vypisuje téma a tu věc musíte vymyslet.“ V konkurenci desítek týmů z celého světa soutěžili v kategorii družstev. „Jsou tam pravidla, nesmíte si nic vrtat a svařovat, je to čisté řemeslo,“ doplňuje soutěžní podmínky Tulis.
„Letošní téma bienále bylo propojování – Jan Blažej Santini má na Vysočině spoustu staveb a já se s nimi potkávám, mám k tomu blízko. Vytvořili jsme tři sloupy, nahoře jsou pruty, které se prolínají a evokují kružby na klenbách, které Santini dělal,“ popisuje návrh oceněného objektu Josef Tulis.
„Santini začal pracovat s barokní gotikou, to je součást tématu propojení. Navíc byl Čech italského původu, tak jsme propojili Čechy a Itálii,“ doplňuje Luboš Jan.
Proč si jako téma vybrali ztvárnění vzpomínky na vizionáře a architekta? Proč se na soutěže v Itálii vracejí? Jak fyzicky náročná je umělecká kovářská práce a co všechno dokáží jejich šikovné ruce vytvořit? Učí se u nich i nastupující generace kovářů? Poslechněte si Apetýt!
Související
-
Umělecký kovář Jiří Ondráček: Zvuk kovadliny? Když se práce dělá dobře, tak se na to dá tančit
„Jakmile je rozháraná mysl, rukama se potom špatně tvoří,“ říká umělecký kovář Jiří Ondráček, který se podílel například na výrobě kovaných šachů na hradě Helfštýně.
-
Kovář býval po faráři nejváženějším člověkem ve vsi. Dnes řemeslníka mrzí, že prestiž stále upadá
Kladivo, kovadlina, hučící výheň. Bývaly doby, kdy lidé slýchali tyto zvuky takřka v každé vsi. Jenže mnohé kovárny se změnily na zastávky, zpustly nebo splynuly s okolím.
-
Obrozené kovářství. „Výtvarník má štětec, sochař má hlínu, my máme kladiva,“ říká umělecký kovář
S Miroslavem Buriánkem navštívíme kovářskou dílnu, kde se dozvíme nejen o výtvarném zpracování kovů ale i specifiku volné a užité kovářské tvorby.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.