Projekt Mendelovy univerzity plánuje pomocí satelitu do vesmíru vyvážet sinice, prozrazuje vedoucí tamního biologického výzkumu Libor Lenža
Libor Lenža je vedoucí biologického výzkumu na Agronomické fakultě Mendelovy univerzity a společně se studentským týmem YSpace z Vysokého učení technického v Brně pracuje na misi, jejímž cílem je vyslat na oběžnou dráhu první český studentský satelit.
Projekt Mendelovy univerzity plánuje pomocí satelitu do vesmíru vyvážet mimo jiné i sinice. „To jsou organismy, které snesou vysušení a v tomto stavu vydrží dlouho, takže je pak můžeme oživit. Chceme vyzkoušet, jestli bychom to mohli udělat i na oběžné dráze,“ vysvětluje v rozhovoru vedoucí biologického výzkumu na Agronomické fakultě a dodává: „Cílem je, že pokud někdy poletíme na Mars, bude dobré mít zásobu těchto organismů pro různé účely. Například pro čištění vody nebo vzduchu.“
Kolik úsilí stálo za tímto experimentem? Proč má být jeho součástí biokontejner obsahující vysušené bakterie? Dozvíte se v rozhovoru Lucie Hostačné s Liborem Lenžou.
Související
-
Student z Mendelovy univerzity chce přeměnit odpadní vodu z chovů ryb na hnojivo
Odpadní voda z chovů ryb, ve které jsou zbytky krmiva nebo výkaly, se vypouští rovnou do kanalizace. Lukáš Harabiš by tyto nečistoty chtěl přetvořit v hnojivo.
-
Máme ambice dělat rychlou vědu, plánuje ředitelka SYRI a rekapituluje první rok fungování institutu
Rok funguje Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik. Cílem SYRI je nedělat vědu pro vědu, ale nabízet řešení pro konkrétní situace.
-
První český studentský satelit z Vysokého učení technického pomůže vynést mikrořasy do vesmíru
Odborníci z Mendelovy univerzity chtějí zjistit, jestli zvládnou mikrořasy ve vesmíru vyrábět kyslík. S výzkumem jim pomůžou i studenti z Vysokého učení technického.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.