Student z Mendelovy univerzity chce přeměnit odpadní vodu z chovů ryb na hnojivo
Běžně se odpadní voda z chovů ryb, ve které jsou zbytky krmiva nebo výkaly, vypouští rovnou do kanalizace. Student z brněnské Mendelovy univerzity by ale tyto nečistoty chtěl přetvořit v hnojivo. Odpad z nádrží je totiž bohatý třeba na dusík a fosfor.
„Tady provádíme chov v recirkulačních zařízeních. Přitom vzniká velké množství odpadních látek, které nám odbourávají nitrifikační bakterie v biologickém filtru. Ten se musí čistit většinou co dva dny,“ popisuje Lukáš Harabiš z Mendelovy univerzity, jak funguje školní chov ryb. Odpadní voda, ve které jsou rybí výkaly nebo zbytky krmiva, se vypouští rovnou do kanalizace. Harabiš ji chce zachytávat a využívat ji dál třeba jako hnojivo.
„Když jsem ty nádrže čistil, tak mně přišla škoda, že na první pohled voda, která je nejspíš velice bohatá na živiny, nám odtéká rovnou do kanalizace.“
V provizorní laboratoři je před námi několik PET lahví a v nich bublá hnědá tekutina. „Je to vysušený kal, nějaké externí bakterie, aby to ožilo. Nechám působit čas, různou teplotu, budu se snažit udržovat pH v určitém rozmezí. Hlavním cílem bude zjistit kombinaci těch podmínek, při kterých budou bakterie fungovat co nejlépe.“
Čtěte také
Hnojivo by se mohlo používat třeba při hydroponickém pěstování rostlin. „Bude to voda bohatá na dusičnany, fosforečnany.“ Takové látky jsou právě v odpadních vodách nežádoucí, jak vysvětluje Radovan Kopp z Agronomické fakulty: „To jsou prvky, které zvyšují eutrofizaci, což znamená problém se sinicemi a problémy s koupáním. Takže je snaha tyhle věci nějak sbírat, nepouštět do vody a nějak je znovu využít. Takže se je snažíme odchytat, aby nám to tam neškodilo. A samozřejmě je to ideální hnojivo, protože fosforečná hnojiva docházejí.“
Hnojivo z rybích výkalů chce Harabiš otestovat spolu s rostlináři z Mendelovy univerzity ve školních sklenicích. První výsledky by měl znát na konci letošního roku.
Související
-
První český studentský satelit z Vysokého učení technického pomůže vynést mikrořasy do vesmíru
Odborníci z Mendelovy univerzity chtějí zjistit, jestli zvládnou mikrořasy ve vesmíru vyrábět kyslík. S výzkumem jim pomůžou i studenti z Vysokého učení technického.
-
Míň krav, míň metanu. V Česku klesly emise ze zemědělství, jenže s tím i produkce přírodního hnojiva
V českém zemědělství se snížily emise metanu, který je jedním ze skleníkových plynů. Dobrá zpráva to ale není. Vedlo k tomu totiž snížení počtu chovaného dobytka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Černochová a Řehka velmi surově a jasně deklarovali, že armáda je v kritickém stavu, hodnotí Šedivý
-
Izrael schválil dohodu o příměří s Hizballáhem, ještě odpoledne v Bejrútu při úderech zemřelo sedm lidí
-
Sparta schytala na Letné debakl. Atléticu Madrid podlehla 0:6 a postup do play-off se jí vzdaluje
-
Německé platy v Česku? ‚Je to priorita,‘ ujišťuje premiérův poradce. ‚Ale nesplnitelná,‘ míní ekonom