Připrav vodu, zalej lístky, vypij. Z čajování se někdy dělá věda, ale v základu je to velmi jednoduché, myslí si Lukáš Vídeňský
Ve své kameramanské profesi nasnímal Lukáš Vídeňský spoustu koncertů, krátkých filmů nebo videoklipů. Kromě toho se ale už desítky let aktivně věnuje své Cestě čajového prince.
Vídeňský v sobě spojuje dvě vášně a povolání – profesionálního kameramana a milovníka čaje. Má čaj tak rád, že ho pije v každé úpravě a situaci. „Vezmu zavděk čímkoliv. Kkdyž není nic jiného, třeba někde v restauraci, tak si dám i sáček. Ono totiž záleží i na tom, co v tom čajovém sáčku je. Ty levnější jsou už jen ze zbytků při zpracování, tedy z čajového prachu.“
Podle průzkumů u nás pije čaj víc jak polovina lidí, nejčastěji ten ovocný k snídani. Mnozí si jej spojují s nemocí – čaj si vaří, když se necítí dobře. „Dřív byl čaj považován za všelék, nápoj nesmrtelnosti a věčného života. S jedním z čajových mistrů, se kterými jsem natáčel, jsme si povídali o tom, co je pro něho nejvyšší meta v pití čaje. Čekal jsem, že odpoví směrem k nějaké duchovnosti, ale dost mě překvapil. Řekl mi, že pro něj je nejvyšší metou vědět, kdy si dát jaký čaj – vzhledem k našemu zdraví. Existují odborné výzkumy, které prokázaly, že čaj obsahuje mnoho tělu prospěšných látek.“
V rámci svého projektu Cesta čajového prince vede rozhovory s odborníky, natáčí videa a vytvořil dokonce čajový komiks. „V čaji je vždycky skrytá vůně dálek. Když si pořídíme sypaný, kvalitní čaj – tedy čajové listy, tak nejen, že skvěle chutná, ale nakonec můžeme i zjistit, že nás vyjde levněji než ten pytlíkový. Z takového čaje se dělá několik nálevů za sebou. Základem jsou tři mistrovské, ale současně jednoduché kroky, které platí i pro začátečníka – připrav vodu, zalej čajové listy a pak to vypij. Sice se z čajování někdy dělá věda, ale v základu je to takhle jednoduché,“ říká s úsměvem Lukáš Vídeňský.
Jaký čaj se během rozhovoru ochutnával? Proč se kvalitní čaj degustuje podobně jako víno? Jaké mylné představy o tomto nápoji máme? Při jaké příležitosti je nejlepší pít čaj? Poslechněte si v záznamu Apetýtu s Janou Kobylinskou.
Související
-
Černý čaj na rozdíl od zeleného zahřeje. Navíc udělá dobře žaludku
Zelený čaj ochlazuje a černý zahřívá. Proto je v zimě vhodnější popíjet černý čaj. Tento nápoj má velmi dobré účinky na lidský organismus.
-
Čajovny jsou oázy klidu. Čaj je příležitostí k zastavení. Dejte si svůj šálek spolu s námi
Zavítejte s námi do příbytku hrnčíře i do útrob letité městské čajovny. Na dálku můžete okusit i atmosféru čajového altánů stojícího v těsné blízkosti Prachovských skal.
-
Nepodceňujte sílu čaje. Snižuje riziko rakoviny i nemocí srdce a zpomaluje stárnutí
Podle legendy byl čaj objeven náhodně 2700 let před naším letopočtem. Sluha čínského císaře Šen Hunga ohříval vodu a vítr do ní zavál několik lístků z blízkého čajovníku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.