Před sto lety se narodil básník Josef Suchý. Poslechněte si literární pásmo Průhledný dům

3. březen 2023

Největší audioportál na českém internetu

Staré knihy, stoh starých knih na stole (ilustrační foto) | Foto: Profimedia
Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Poslechněte si literární pásmo Průhledný dům. K 100. výročí narození básníka a překladatele Josefa Suchého je připravil Vratislav Färber.

Josef Suchý

Josef Suchý se narodil 1. března 1923 v Lesním Jakubově u Náměšti nad Oslavou v rodině rolníka. Maturoval za války na klasickém gymnáziu v Brně a roku 1949 absolvoval češtinu a filozofii na tamní univerzitě.

V roce 1947 publikoval ve Velikonočním almanachu katolicky orientovaných básníků. Debutoval roku 1948 sbírkou Žernov, jejíž náklad byl z velké části zničen. Rok nato byl Suchý zatčen a odsouzen za napomáhání při útěku z republiky. Po třech letech vězení následovala ještě vojenská služba u PTP. Poté pracoval jako soustružník v Brně. Až roku 1968 se stal redaktorem nakladatelství Blok, zde setrval do svého odchodu do důchodu. Zemřel v květnu 2003 v Brně.

Průhledný dům, perla mého snění, v jejím středu zrnko. Bolestivé zrnko, na němž se po léta ukládaly v mnoha vrstvách mé nejčistší myšlenky. Cokoli krásného jsem získal, cokoli krásného jsem ztratil, je k nalezení tam. A temné utrpení zde je zažíháním jasných světel tam.
básník a spisovatel Josef Suchý

Suchého poměrně rozsáhlé básnické dílo, čítající okolo deseti sbírek, bylo zpočátku ovlivněné metafyzickým tíhnutím a vázaným artistním veršem Jana Zahradníčka; později rozvíjeným viděním přírody a inspirací motivy rodného kraje. Osobní zkušeností podmíněné vědomí ohrožení a křehkosti částečně podnítilo analytický ráz tvorby publikované v 60. letech. Vedle úzkostných tónů však sílila touha po vyrovnání a harmonii.

Ve sbírce Ve znamení vah dominuje hledání rovnováhy, poznání, že i utrpení se může stát „perlorodkou“. Silná je u Suchého evokace dětství, význam domova a soubytí s bližními – jako pozemských fundamentů a kotvy. Doplňující a neprotikladná je souběžná dimenze snová, budování světelné stavby „nahoře“, imaginární krajiny upomínající na Čepův „druhý domov“. Vrcholné úsilí zahlédnout nenáhodnost lidského pobytu v souladu s pohybem přírodního dění, snaha budovat víru v nepomíjivost podstatných skutečností se zračí ve vyznavačské lyrizované próze Eliášovo světlo.

Účinkují: Michal Bumbálek a Martin Sláma
Zvukový mistr: Lukáš Dolejší
Režie: Radim Nejedlý

Významnou součástí tvorby Josefa Suchého jsou jeho překlady, zejména Rilkova próza, básně Loerkovy, antologie německé, rakouské a lužickosrbské poezie.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.