Poslechněte si Pásmo o Bernadetě – tajemné básnířce

24. říjen 2017
Bernadeta Tabáková zůstává v anonymitě

Bernadeta Tabáková je mladá autorka, vystupující pod pseudonymem. Rozhlasové pásmo o ní natočila studentka JAMU Silvie Čechová.

0:00
/
0:00

Básně Bernadety Tabákové odráží jak brněnskou, tak všelidskou realitu.

Nesnaží se nastolovat otázky, kritizovat ani komentovat současné dění, jsou často zachycením nálady, atmosféry místa nebo jen jakýmsi povzdechem.

Rozhlasové Pásmo o Bernadetě je výplodem klábosení, autorského čtení a setkání s Bernadetinou dlouholetou kamarádkou, herečkou Barborou Dobišarovou, která svým něžným přednesem výborně dotváří melancholii textů. Vše je doplněno o hudbu Alfreda Newmana, doprovázející film režiséra Henryho Kinga na motivy známého díla Franze Werfla Píseň o Bernardettě.

K tomu má Bernadeta blízko a díky němu dokonce nese svoje zvláštní jméno.

Sama pochází z vesnice nedaleko Tišnova, kde navštěvovala gymnázium a kde se její láska k psaní poprvé naplno projevila. Psala básničky a texty pod lavicí a posílala příspěvky do studentských soutěží.

Z Tišnova pak vedla její cesta do Brna, kde studuje dvě vysoké školy a přitom píše poezii. Mívá autorská čtení, vyhrává přehlídky – nadání a elán jí zkrátka nechybí.

Pásmo o Bernadetě vznikalo v průběhu zimního semestru 2016 na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění a za zmínku stojí i pasáže z autorského čtení, které spolu autorky zorganizovaly.

autor:Silvie Čechová