Pořádně se do toho opřít a zahrát Hluk! Poslechněte si rozhlasové nahrávky dechové hudby Šarovec

13. červen 2022

Dechová hudba Šarovec ve studiu Českého rozhlasu Brno na přelomu zimy a jara natočila sedm nových nahrávek. Poslechněte si je!

Jedná se o jednu z nejstarších dechových kapel u nás. Původní dechovka byla v Hluku založena v roce 1872. Muzikanti v Hluku si říkají Šarovec ale až od roku 1975. V kronice kapely je o tom kratičký zápis: „Roku 1975 soubor požádal spisovatele Františka Kožíka, aby mohl užívat pro svůj název jména hrdinného hejtmana z mistrova díla Na dolinách svítá.“ A hned vedle najdeme i Kožíkovu odpověď: „Svoluji hudbě dechové v Hluku užívat mluvou i písmem jména hrdiny lidu zdejšího, hejtmana Šarovce zvaného. Hudba nechť v názvu užívá tohoto jména.“

DH Šarovec v Českém rozhlase Brno

Šarovec je další kapelou, která přijala pozvání Českého rozhlasu Brno, aby zde nahrála nové snímky. „Skladby, které jsme v brněnském rozhlase natočili, jsou nám velmi blízké, ale každá trochu jiným způsobem. Vybrali jsme skladby, které nám sedí a charakterizují naši kapelu, region i Hluk. Pokud vše půjde tak jak má, budeme na podzim pokračovat,“ uvedl kapelník Michal Vacek.

Dechová hudba patří mezi naše nejsilnější kulturní tradice. „Těžko si na Moravě dokážeme představit hody, svatby a další slavnosti bez dechovky nebo cimbálky. Lidové žánry dělají z našich pořadů Morava krásná zem a Blahopřání s písničkou nejposlouchanější regionální programy a Český rozhlas Brno tak katapultují na první místo v poslechovosti mezi všemi regionálními stanicemi v Česku,“ řekl k potřebě podporovat lidové žánry vedoucí programu Českého rozhlasu Brno Jiří Kokmotos.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová