Pořádně se do toho opřít a zahrát Hluk! Poslechněte si rozhlasové nahrávky dechové hudby Šarovec

13. červen 2022

Dechová hudba Šarovec ve studiu Českého rozhlasu Brno na přelomu zimy a jara natočila sedm nových nahrávek. Poslechněte si je!

Jedná se o jednu z nejstarších dechových kapel u nás. Původní dechovka byla v Hluku založena v roce 1872. Muzikanti v Hluku si říkají Šarovec ale až od roku 1975. V kronice kapely je o tom kratičký zápis: „Roku 1975 soubor požádal spisovatele Františka Kožíka, aby mohl užívat pro svůj název jména hrdinného hejtmana z mistrova díla Na dolinách svítá.“ A hned vedle najdeme i Kožíkovu odpověď: „Svoluji hudbě dechové v Hluku užívat mluvou i písmem jména hrdiny lidu zdejšího, hejtmana Šarovce zvaného. Hudba nechť v názvu užívá tohoto jména.“

DH Šarovec v Českém rozhlase Brno

Šarovec je další kapelou, která přijala pozvání Českého rozhlasu Brno, aby zde nahrála nové snímky. „Skladby, které jsme v brněnském rozhlase natočili, jsou nám velmi blízké, ale každá trochu jiným způsobem. Vybrali jsme skladby, které nám sedí a charakterizují naši kapelu, region i Hluk. Pokud vše půjde tak jak má, budeme na podzim pokračovat,“ uvedl kapelník Michal Vacek.

Dechová hudba patří mezi naše nejsilnější kulturní tradice. „Těžko si na Moravě dokážeme představit hody, svatby a další slavnosti bez dechovky nebo cimbálky. Lidové žánry dělají z našich pořadů Morava krásná zem a Blahopřání s písničkou nejposlouchanější regionální programy a Český rozhlas Brno tak katapultují na první místo v poslechovosti mezi všemi regionálními stanicemi v Česku,“ řekl k potřebě podporovat lidové žánry vedoucí programu Českého rozhlasu Brno Jiří Kokmotos.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.