Z rádia jde čerstvý dech! Poslechněte si nové nahrávky Moravské 12

9. prosinec 2021

Po mnoha letech se do rozhlasových studií vrací i dechová hudba. Své první snímky ve studiu Českého rozhlasu dotočila kapela složená z nejlepších moravských muzikantů – Moravská dvanáctka.

Muzikanti a kamarádi hrající spolu v dechové hudbě 12 Mährische neboli Moravské dvanáctce, spolu působí na hudebních jevištích 18 let, a to doposud v dechovém orchestru Vlada Kumpána. Někteří muzikanti působili i v legendární Moravance Jana Slabáka i v Moravěnce a dalších kapelách.

Nejlepší hráči dechovky se sešli v Moravské 12

„Naše kapela má za sebou už řadu vystoupení včetně zahraničních. I když všichni hráči mají za sebou i bohatou studiovou zkušenost, tak nahrávání v rozhlase pro nás byla nová zkušenost. Mám radost, že snímky pod vedením režiséra Ondřeje Moťky a rozhlasového zvukového mistra Lukáše Dolejšího znějí skvěle, moderně. Doufám, že budou dělat radost všem posluchačům,“ řekl za kapelu trombonista František Jeřábek.

Moravská 12 v Českém rozhlasu Brno

Moravská 12 v Českém rozhlasu Brno natočila celkem čtyři snímky, z čehož je jeden vánoční. S Moravskou 12 pak přišla do studií Českého rozhlasu Brno i řada zpěváků: Kateřina Burešová, Lukáš Prajka, Milan Prajka a Tomáš Jeřábek.

Český rozhlas Brno je nejposlouchanější regionální stanicí v zemi a také jedním z největších hudebních producentů na Moravě. Pokud pomineme síťové pořady, tedy programy, které vysílají všechny regionální stanice dohromady v celé republice, tak nejposlouchanějšími pořady všech regionálních studií jsou dechovkové programy Morava krásná zem a Blahopřání s písničkou.

Moravská 12 hraje pro radost

„Obliba dechovky nás vede k tomu, že začneme pomalu splácet dluh, který vůči tomuto žánru máme. V Brně jsme dlouhou dobu neměli prostory pro takovou výrobu, což se po rekonstrukci studia 7 změnilo. Mnohdy se setkávám s názorem, že dechovka je přežitek. Hudební žánry přicházejí a odcházejí. Dechovka je jako kometa, která se zase na své dráze vrací zpátky k Zemi. Podobně jako to zažili cimbálové muziky, tak dnes se dechovky omlazují, jsou součástí života na Moravě,“ dodává vedoucí programu Českého rozhlasu Brno Jiří Kokmotos.

V příštím roce by brněnský rozhlas rád pokračoval ve výrobě dechovkových snímků, zároveň se budou natáčet tak jako doposud folklorní nahrávky, jazz, klasická hudba i pop.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?