Z rádia jde čerstvý dech! Poslechněte si nové nahrávky Moravské 12
Po mnoha letech se do rozhlasových studií vrací i dechová hudba. Své první snímky ve studiu Českého rozhlasu dotočila kapela složená z nejlepších moravských muzikantů – Moravská dvanáctka.
Muzikanti a kamarádi hrající spolu v dechové hudbě 12 Mährische neboli Moravské dvanáctce, spolu působí na hudebních jevištích 18 let, a to doposud v dechovém orchestru Vlada Kumpána. Někteří muzikanti působili i v legendární Moravance Jana Slabáka i v Moravěnce a dalších kapelách.
„Naše kapela má za sebou už řadu vystoupení včetně zahraničních. I když všichni hráči mají za sebou i bohatou studiovou zkušenost, tak nahrávání v rozhlase pro nás byla nová zkušenost. Mám radost, že snímky pod vedením režiséra Ondřeje Moťky a rozhlasového zvukového mistra Lukáše Dolejšího znějí skvěle, moderně. Doufám, že budou dělat radost všem posluchačům,“ řekl za kapelu trombonista František Jeřábek.
Moravská 12 v Českém rozhlasu Brno natočila celkem čtyři snímky, z čehož je jeden vánoční. S Moravskou 12 pak přišla do studií Českého rozhlasu Brno i řada zpěváků: Kateřina Burešová, Lukáš Prajka, Milan Prajka a Tomáš Jeřábek.
Český rozhlas Brno je nejposlouchanější regionální stanicí v zemi a také jedním z největších hudebních producentů na Moravě. Pokud pomineme síťové pořady, tedy programy, které vysílají všechny regionální stanice dohromady v celé republice, tak nejposlouchanějšími pořady všech regionálních studií jsou dechovkové programy Morava krásná zem a Blahopřání s písničkou.
„Obliba dechovky nás vede k tomu, že začneme pomalu splácet dluh, který vůči tomuto žánru máme. V Brně jsme dlouhou dobu neměli prostory pro takovou výrobu, což se po rekonstrukci studia 7 změnilo. Mnohdy se setkávám s názorem, že dechovka je přežitek. Hudební žánry přicházejí a odcházejí. Dechovka je jako kometa, která se zase na své dráze vrací zpátky k Zemi. Podobně jako to zažili cimbálové muziky, tak dnes se dechovky omlazují, jsou součástí života na Moravě,“ dodává vedoucí programu Českého rozhlasu Brno Jiří Kokmotos.
V příštím roce by brněnský rozhlas rád pokračoval ve výrobě dechovkových snímků, zároveň se budou natáčet tak jako doposud folklorní nahrávky, jazz, klasická hudba i pop.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.