Polárník Daniel Nývlt: Na Antarktidu letos posíláme s vědci i pokrývače
Masarykova univerzita opět vysílá vědce na svou stanici v Antarktidě. Expedice vyrazí z Brna v pátek 27. ledna a v polárních oblastech by měla strávit dva měsíce. S výzkumníky odjíždí také pokrývač, který bude mít za úkol opravit střechu polární základny. Co vše výpravu čeká? Na to se Zdeněk Truhlář zeptá vedoucího Českého antarktického výzkumného programu Daniela Nývlta.
Jak a kde můžete poslouchat pořad Host Dne na Moravě?
Živě v rádiu od pondělí do čtvrtka v 17:30, ale i zpětně na internetu. Všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Najdete ho na webu Českého rozhlasu Brno, na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci, a také ve všech podcastových aplikacích.
Související
-
Antarktidu potřebujeme bílou, aby fungovala jako náš chladič. Kontinent chrání smlouva už 60 let
Antarktida je velkou laboratoří třeba pro vědce, kteří zkoumají změnu klimatu ve vodě i na souši. Už 60 let platí smlouva, která kontinent určila pro mírovou spolupráci.
-
Čeští vědci míří na Antarktidu. „Ořezali jsme počet lidí, aby se mohlo pokračovat," říká šéf výzkumu
„Šli jsme cestou minimalistické expedice. Hlavně aby se udržely dlouhodobé výzkumy a nevznikla ztráta dat," říká Daniel Nývlt o letošní české expedici na Antarktidu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.