Počáteční boj může být pro předčasně narozené děti i jejich okolí darem, myslí si lékařka
Organizace Nedoklubko podporuje nejen rodiče předčasně narozených dětí, ale i neonatologická oddělení v České republice. V Apetýtu ho představí lékařka Kateřina Fialová – ona osobně touto náročnou mateřskou zkušeností s dcerou prošla. „Když se Emička narodila, vážila míň než balíček mouky. Ten počáteční boj je darem pro děti i jejich okolí, pokud tomu jsou rodiče nějak nakloněni. Jsou to takoví křehcí bojovníci,“ svěřuje se v rozhovoru koordinátorka Nedoklubka.
Související
-
Nedonošenost není nemoc. Předčasně narozené děti toho potřebují méně, než jsme mysleli, říká primář
Nejstarší české neonatologické oddělení specializované na péči o novorozence je v nemocnici v Českých Budějovicích. Založil ho profesor Miloš Velemínský už v roce 1985.
-
Donosit na hrudi potřebují předčasně narozené děti, matkám pomáhá sdílení, říká ředitelka Nedoklubka
Každou hodinu se u nás narodí miminko předčasně. Namísto umístění do inkubátoru potřebují podle doporučení Světové zdravotnické organizace co nejvíc kontaktu s kůží rodiče.
-
Umíme vypiplat dítě, které se narodí ve 23. týdnu. Je to ale v jeho zájmu? ptá se neonatoložka
„Snažíme se, aby i předčasně narozené děti mohly mít po narození adaptaci na těle matky a ne v inkubátoru,“ říká neonatoložka Blanka Zlatohlávková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.