Pobyt v jeskyni má podobný efekt, jako když dítě s alergií vyjede k moři, říká primářka léčebny

17. srpen 2023

Speleoterapie patří k podpůrným léčebným metodám pro pacienty s nejrůznějšími typy respiračních onemocnění. V Apetýtu jsme přivítali primářku z dětské léčebny se speleoterapií v Ostrově u Macochy Hanu Zmrzlou.

„Pořád mě do krasu něco táhlo. Když se objevila možnost tam pracovat a nejezdit tam jenom na výlety, tak jsem tu práci přijala a jsem za to moc ráda,“ přiznává Zmrzlá, která dříve pracovala jako pediatrička.

Speleoterapie má u nás dlouholetou tradici. Nejdříve se rozvíjela v Německu, u nás se objevila v 70. letech, kdy začaly první speleoterapeutické pobyty v Moravském krasu. „Ty první pobyty byly v Amatérské jeskyni, pak se začaly využívat Sloupsko-šošůvské jeskyně. V roce 1982 byla založena dětská léčebna v Ostrově u Macochy s celoročním provozem a loni jsme oslavili 40 let fungování léčebny,” doplňuje primářka.

Léčivá síla jeskyně

Prostředí uvnitř jeskyně je stálé. „Podmínky jsou neměnné, kolísají jen minimálně. Je tam stálá teplota kolem 8 °C, vysoká vlhkost vzduchu. Hlavním benefitem je vysoká čistota, nenajdete tam prachové částice, alergeny nebo jakékoli znečištění,” vyzdvihuje benefity jeskynního prostředí Zmrzlá a přirovnává pobyt dítěte v jeskyni s pobytem u moře. Do budoucna doufá, že se speleoterapie bude vyvíjet a otevře se čím dál větší skupině pacientů.

autor: Lucie Hostačná
Spustit audio

Související