Po třech měsících skončila výluka na železnici mezi Brnem a Střelicemi

Na trať mezi Brnem a Střelicemi se ode dneška vrací vlaky. Skončila tam necelé tři měsíce trvající výluka. Železničáři ale úsek zcela neopustí. Hotová je totiž jen první etapa modernizace železnice na západ od Brna.

Na železniční trať mezi Brnem a Střelicemi se po zhruba třech měsících vrací vlaky

Po letních výlukových jízdách autobusem mezi Brnem a Střelicemi se cestující vrátí do vlaků. Když do nich budou nastupovat a vystupovat, určitě si všimnou nových nástupišť v Troubsku a Střelicích. Nástupní hrana je přesně v takové výšce, aby umožňovala bezbariérový přístup do nízkopodlažních vlaků. Nová je také lávka poblíž střelického nádraží, přístřešky i podchod.

Co už možná není na první pohled pro běžného cestující hned zřejmé, jsou vyměněné koleje a elektrizace zhruba desetikilometrového úseku. Železniční přejezdy by také měly být bezpečnější. Vše stálo dohromady skoro tři miliardy korun.

Zrychlí se díky tomu výrazně cesta vlakem?

Prozatím úplně ne. Elektrické vlaky se na tuto trať nevydají ještě dva roky. Železničáři potřebují nejdřív dokončit navazující práce až do Zastávky u Brna. Tam se bude trať rozšiřovat z jednokolejné na dvojkolejnou. Spolu s novým zabezpečovacím systém bude možné po trati jezdit až 120 kilometrů v hodině. Spoje pak budou moct jezdit v patnáctiminutových intervalech. To je ale scénář, který nastane nejdřív na konci roku 2023. Práce na druhé etapě začnou na jaře.

Na trase vznikla i nová zastávka Brno-Starý Lískovec

Cestující si možná všimnou i zcela nových zastávek Brno-Starý Lískovec a Ostopovice. V nich ale vlaky zastavovat nebudou. Proč?

Počítá se s nimi až – zjedodušeně řečeno – od nového jízdního řádu, který začne platit v polovině prosince. Se Starým Lískovcem má plány také Brno. To u nové zastávky připravuje dopravní terminál. Ten má ulehčit cestování směrem na jihozápad Brna. Přestupní uzel vznikne v ulici U Leskavy, kde lidé budou přecházet z vlaku na trolejbusy, které je dovezou do bohunického kampusu nebo k nemocnici a dál na Mendlovo náměstí.

autor: Petr Tichý
Spustit audio

Související