Ovlivňovali rozvoj kultury, vzdělanosti, obchodu. O řeckých stopách na Moravě s publicistou Francem
Festival Babylonfest představuje v Brně do 16. září národnostní menšiny. V rámci 16. ročníku festivalu se uskutečnila beseda s názvem Žijí mezi námi. Jedním z besedujících byl také překladatel a publicista s řeckými kořeny Aristid Franc, který připomněl historii Řeků na našem území.
Přestože se často uvádí, že život řecké komunity u nás začal po druhé světové válce, Aristid Franc potvrzuje, že propojení Řeků s naším územím je už daleko dřívější. Například přínos cyrilometodějské mise u nás byl podle něj nesmírný.
„Znamenalo to tehdy obrovský kulturní průlom. Do té doby byla kultura u nás ovlivňována ze strany různých pasovských církevních hodnostářů. S věrozvěsty sem pak začala pronikat kultura Byzance – čili velmi vzdálená kultura, která ale na druhou stranu navazovala na starobylou kulturu, která se na našem území nějakým způsobem objevovala už ve starověku. Je to dokumentováno řadou nálezů,“ připomíná publicista.
Jedním z milníků souvisejících s působením Řeků na našem území je 19. století. Řekové tehdy významným způsobem přispěli k budování raného kapitalismu u nás. „Jejich stopy se u nás objevují i co se týká různých panství. Jak postupně bohatli, tak se stali jedněmi z největších investorů v rakouské monarchii. Konktrétně na Moravě třeba byli ve své době tito lidé čtvrtými největšími držiteli půdy,“ dodává Aristid Franc.
Jak souvisí Řekové s Masarykem a Tyršem? Jaké jsou řecké stopy na Moravě? Čím Řekové ovlivnili její podobu? A čím je moravská kultura Řekům blízká? I to jsou témata pořadu Host Dne na Moravě. Poslechněte si rozhovor!
Související
-
Řekové jsou lhostejní k životnímu prostředí, pobřeží zaplavují hory odpadků
„Stát a obce se o odpadky vůbec nestarají. Je tady málo košů, a navíc se nevyvážejí dostatečně často,“ vypráví žena, která přišla pomoci uklízet pláž.
-
Jak se dostali Řekové do Česka. Příběh jejich komunity začal po druhé světové válce
Řeky najdete po celém světě a říká se, že deset milionů jich bydlí doma v Řecku a stejný počet v jiných zemích. Poslechněte si příběh o tom, proč svou zemi opustili.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.