Odpovědnost i vzájemná důvěra. Letošní povodně byly z mnoha pohledů mimořádné, říká Antonín Tůma z Povodí Moravy
Povodně, které v uplynulých dnech zasáhly Česko, byly velkým náporem i na regulační soustavu Povodí Moravy. Ředitel pro správu povodí Antonín Tůma poznamenal, že letošní povodně byly z mnoha pohledů mimořádné.
Především připomněl, že všichni pracovníci podniku museli přijímat těžká rozhodnutí s velkou mírou zodpovědnosti. „Všichni na svých místech, včetně následného zvládání povodní… měli zkrátka koule.“
Klíčová podle Tůmy byla spolupráce s Českým hydrometeorologickým ústavem. Díky přesným předpovědím mohli vodohospodáři s několikadenním předstihem vytvořit volné kapacity ve vodních nádržích. Museli přitom brát v potaz řadu vlivů, ať už jde o zastavení lodní dopravy, opatření na stavbách v korytech řek (například v Brně na Poříčí) nebo v průběhu dešťů také přítoky z městských kanalizací.
Přehrady museli vodohospodáři upouštět tak, aby jednak neohrozili dodávky pitné vody, ale zároveň, aby se zvýšené průtokové vlny takříkajíc nepotkaly v soutocích řek. Pracovníci ČHMÚ současně pracovali nonstop, aby mohli Povodí Moravy dodávat každou hodinu aktualizované výpočty a předpovědi.
Související
-
Obec Kněžpole na Uherskohradišťsku zachránil před povodní odvážný zásah pracovníků Povodí Moravy
Jednou z nejohroženějších obcí bylo při povodních ve Zlínském kraji Kněžpole na Uherskohradišťsku. Po protržení hráze říčky Březnice seodařilo zatopení obce odvrátit.
-
Litovel nemá efektivní protipovodňový systém, říká mluvčí Povodí Moravy
Na Jesenicku prší, očekává se jen mírný vzestup hladiny potoků. Z Přerovska a Hranicka máme dobré zprávy. V Olomouci hrozí rozlivy pouze mimo město.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.