Ocenění vnímám jako kolektivní, říká skromně letošní držitel Ceny Olgy Havlové Filip Pšenčík
Cenu Olgy Havlové převzal architekt Filip Pšenčík na konci letošního května. Ocenění získal za své úsilí pomáhat lidem se zdravotním handicapem.
„Prvotní pocity byly, že si to nezasloužím, že mám tu profesní dráhu tak krátkou, že nemám pocit, že bych za to měl sbíral ceny. Je to ale povzbuzení do budoucna a určitě bych chtěl v tom, co dělám pokračovat. A dělat to o kousek líp, než to dělám teď,“ svěřil se ve vysílání Apetýtu.
Sám se narodil s rozštěpem páteře a je upoután na invalidní vozík. Navzdory svému fyzickému znevýhodnění je velkým sportovcem – jezdí na handbiku, plave, věnuje se freedivingu a surfingu a je nadšeným cestovatelem.
Jaké největší překážky zažívají lidé na vozíku? A jaký sport je pro ně ideální? To uslyšíte v záznamu rozhovoru.
Související
-
Přijmout sám sebe a svoje nové tělo je nejtěžší, říká laureátka ceny Olgy Havlové
Laureátkou ceny Olgy Havlové se stala Tereza Nagyová. Píše o životě se stomií, organizuje vzdělávací semináře a navrhuje spodní prádlo a plavky pro lidi s tímto hendikepem.
-
OBRAZEM: ‚Beru to jako povzbuzení.‘ Laureátem Ceny Olgy Havlové je architekt Filip Pšenčík
Filip Pšenčík se narodil s rozštěpem páteře, navzdory svému handicapu ale jako architekt pomáhá svým klientům s úpravou bydlení a výběrem pomůcek, které jim ulehčují život.
-
Laureátem Ceny Olgy Havlové je Marek Navrátil. Porota ocenila jeho práci v neziskovém sektoru
Bronzovou plastiku s názvem Povzbuzení od sochaře Olbrama Zoubka převzal Marek Navrátil na zahradě pražského Anežského kláštera. Cenu veřejnosti si odnesla psycholožka Zuzana Němčíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.