O Pálavě, Mikulově, dobrém víně a zarážání hory

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Folklórní soubor Pálava

Úrodná pole a vinice, bělostné vápencové skály a skalní stepi a lesostepi s bohatou flórou a faunou. To vše je Pálava, jedno z nejdéle osídlených míst u nás, region pravěkých lovců mamutů, místo, kde se zrodila věstonická Venuše a také kraj dobrého vína kolem malebného městečka Mikulov.

To se původně jmenovalo Nikolsburg a ač připomíná italské Toskánsko, leží na jižním okraji Pavlovských vrchů už od 12. století. 

V Mikulově se daří folklórnímu souboru Pálava, který pořádá festival Sousedé a udržuje archaické vinařské zvyky - jako je např. tzv. zarážání hory. Také se v něm daří dobrému vínu a vinařům, jako je Petr Marcinčák, kteří se o něj starají stejně, jako naši dávní předkové: zcela přírodně, bez chemie a s láskou.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.