O novém Bauhausu v Brně rozhodne soud, hypermarket zatím zůstává zavřený

16. prosinec 2011

Na severním okraji Brna vyrostl nový obří hypermarket pro kutily. V obchodním centru Hobby Market Brno-Ivanovice, jak se projekt oficiálně nazývá, by měl svůj obchod otevřít nadnárodní řetězec Bauhaus. Podle kritiků byl ale při stavbě porušen zákon.

Jestli tomu tak bylo, o tom teprve rozhodne soud. Hobby Market je nicméně hotový a podle dostupných informací už do něj bylo navezeno zboží. Otevřít ale nesmí až do rozhodnutí soudu. Bauhaus tvrdí, že tím byl poškozen a hrozí České republice arbitráží za dvě a čtvrt miliardy korun.

Nový Bauhaus v Brně-Ivanovicích už je hotový včetně parkoviště

Proti Hobby Marketu bojuje občanského sdružení Klidné Ivanovice. Lidé se obávají, že klid v této čtvrti nenávratně skončí. „Byl to pocit bezpráví, člověk si postaví rodinný domek v místech, kde má za humny stát stavba o rozloze maximálně pět tisíc metrů čtverečních a najednou jsme se dozvěděli, že tam má stát stavba, která bude čtyřikrát až pětkrát větší,“ popsal jeden z obyvatelů Brna-Ivanovic Roman Keznikl.

Kdy se do nového Hobby Marketu podívají první zákazníci, rozhodne soud

Hypermarket má podle jeho odpůrců mnohem větší rozlohu, než jakou dovoluje územní plán. Certifikát autorizovaného inspektora nahrazující stavební povolení, byl prý vydán nezákonně, protože inspektor předtím neoslovil majitele sousedních nemovitostí. Sporem se zabývala také kancelář ombudsmana.

„Autorizovaný inspektor má povinnost, jako by to bylo v běžném stavebním řízení, mít souhlas od všech, kteří jsou dotčeni stavbou. Existují vážné pochybnosti o tom, že takto autorizovaný inspektor nesplnil svou povinnost,“ prohlásila zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Autorizovaný inspektor Milan Teigiser, který v tomto případě rozhodoval, nebral mobilní telefon. Společnost Bauhaus tvrdí, že certifikáty autorizovaného inspektora byly vydány v souladu s platným stavebním zákonem. „Stavebník Hobby Marketu postupoval v souladu s platnými zákony,“ konstatoval mluvčí Bauhausu Tomáš Hanzalík s tím, že firma zvažuje arbitráž proti České republice.

Proti vydanému certifikátu není možné se odvolat ve správním řízení ani jej zrušit. Jedinou obranou proti němu je v této chvíli správní žaloba. Podalo ji několik obyvatel Ivanovic spolu s občanským sdružením Nesehnutí. Soud o ní zatím nerozhodl. Přiznal jí ale odkladný účinek, proto se obchod až do rozhodnutí soudu nesmí otevřít.

Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová v této souvislosti také zkritizovala nečinnost ministerstva pro místní rozvoj, které má na autorizované inspektory dohlížet. Dosud totiž nevydalo žádnou metodiku, podle níž by mohly stavební úřady postupovat při řešení stížností na ně. Chyba je prý ale hlavně ve stavebním zákoně. Podle ní je proto nezbytné co nejdříve přijmout alespoň dílčí novelu stavebního zákona. Nedokonalost stavebního zákona, který platí sotva tři roky, podle Jitky Seitlové možná zavinila desítky případů zneužití institutu autorizovaného inspektora v celé republice.

autor: gaj
Spustit audio