Krůtí závitky plněné zelím a rýží aneb Když vás řízek už omrzí, maso krásně zarolujte. Dobrou chuť!
Přemýšlíte, čím byste rodinu překvapili při obědě či večeři? Udělejte jim krůtí závitky. Budou vás vychvalovat až do nebe. Toto jídlo je sice časově náročnější na přípravu, ale výsledek stojí za to.
Pokud místo desetikilové krůty sáhneme po vykostěných prsíčkách, věnujeme přípravě skvělého jídla zhruba hodinku. Ovšem s ohromujícím výsledkem! Krůtí maso má velmi jemnou chuť, proto mu sluší spojení s výraznějšími chutěmi.
- 600 g krůtích prsou
- 100 g šunky nakrájené na tenké plátky
- 100 g anglické slaniny
- 1 cibule
- 400 g hlávkového bílého zelí
- dijonská hořčice
- 1 vekce
- zeleninový bujón
- 50 g vařené rýže
- 1 vejce
- kari koření
- sůl
- černý pepř
- kmín
- olej
Pokud místo desetikilové krůty sáhneme po vykostěných prsíčkách, věnujeme přípravě skvělého jídla zhruba hodinku. Ovšem s ohromujícím výsledkem! Krůtí maso má velmi jemnou chuť, proto mu sluší spojení s výraznějšími chutěmi.
Stále trochu opomíjené krůtí maso je skvělé na pečínku nebo minutkové úpravy, ale můžete využít i jeho mletou variantu a připravit z něj výtečné karbanátky. K jemné chuti masa skvěle ladí výrazné bylinky či anglická slanina.
Jen málo tuku a extra velký obsah bílkovin. Krůtí maso patří mezi superpotraviny. Maso je lehce stravitelné. Obsahuje hořčík, draslík a vitamíny B.
Postup:
Plátky masa naklepeme natenko, potřeme hořčicí a poklademe šunkou.
Slaninu nakrájíme na kostičky, zelí na nudličky, cibuli oloupeme a nasekáme najemno.
Na rozehřátou pánev vložíme kostičky slaniny, vyškvaříme je, přidáme cibuli a necháme zesklovatět. Přisypeme na nudličky nakrouhané zelí, osolíme a dusíme asi 5 minut. Přidáme bujon, špetku kari koření a pepře.
Přimícháme rýži, rozšlehané vejce, petrželku, dosolíme a necháme vychladnout. Na každý plátek masa se šunkou poklademe trochu směsi, zarolujeme a závitky omotáme kuchyňským provázkem. Naskládáme je do pekáčku na trochu oleje, posypeme kmínem a vložíme do trouby vyhřáté na 180 °C. Během pečení podléváme horkou vodou a pečeme asi 25 minut doměkka.
O krůtím mase se tvrdí, že má 9 druhů a zároveň mnoho chutí
Krůta je zajímavá tím, že obsahuje ze 70 procent bílé maso a ze 30 procent maso tmavé. Rozdělit se dá také na devět částí, které se liší chutí, zabarvením i strukturou.
Čtěte také
Největší částí jsou krůtí prsa, která mají křehké maso. Stehenní maso připomíná zvěřinové, maso z křídel je něco mezi telecím a kuřecím. Svalnatější jsou letky.
Krk a boky se hodí do polévek, tyto části jsou více tučné. Na krůtě je delikátní částí biskup. Nejtučnější část masa se s oblibou peče. Bedra se hodí na přípravu medailonků a využitelné jsou samozřejmě i vnitřnosti.
Dobrou chuť!
Související
-
Udělejte si podle našeho receptu krůtí karbanátky s kapustou. Všichni u stolu budou určitě spokojeni
Karbanátek je druh hlavního jídla obsahující ve většině případů maso. Ze směsi se udělají placičky, které se smaží na pánvičce či ve fritovacím hrnci.
-
Odborníci řadí krůtu mezi superpotraviny. Udělejte si skvělá krůtí prsa plněná špenátem a sýrem feta
Máte rádi drůbeží maso? Někdo dává přednost grilovanému kuřeti, jiný má rád drůbeží kousky v nějaké směsi. My pro vás ale máme jiný tip!
-
Krůtí paličky s růžičkovou kapustou. O blahodárném vlivu kapusty na zdraví člověka není sporu
Máte rádi drůbeží maso? Někdo dává přednost grilovanému kuřeti, jiný má rád drůbeží kousky v nějaké směsi. My pro vás ale máme jiný tip!
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.