Než začnete hrát na varhany, musíte nejdřív ovládat klavír, říká varhanice Hana Bartošová
„Kostel je místo, kde je promodlená energie a lidé se tam cítí dobře, k tomu ta hudba – to je v dnešní době něco, co lidé potřebují,“ říká varhanice Hana Bartošová, která organizuje Brněnský varhanní festival. V rozhovoru s Lucií Hostačnou vás na něj pozve a přiblíží, jaká je varhanní kultura v Čechách.
K hudbě byla vedená už jako malé dítě. „Všichni z rodiny inklinovali k hudbě, i když nebyli profesionální hudebníci.“ Hrála na klavír, v čemž ji rodiče velmi podporovali. Rozhodnutí, že si posléze vybrala varhany, nelituje. „Důležité je umět hrát na klavír, než přejdete na varhany, to je základ. Ovšem být výborný klavírista ještě neznamená, že budete výborný varhaník. Ale je tam předpoklad.“
Být varhanicí je dnes podle ní ojedinělé: „Když řeknu, že hraju na varhany, tak jsou z toho lidé udivení. Jsme taková skupinka, která se mezi sebou zná,“ dodává ředitelka varhanního festivalu, který potvrá do 7. července 2023.
Existuje nějaké místo, kde se Haně Bartošové hraje nejlépe? A co říká na hraní naboso? Poslechněte si záznam Apetýtu!
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.