Nevnímejme jídlo jako nepřítele, ale jako něco, co potřebujeme, upozorňuje koordinátorka studie o hubnutí

28. březen 2023

Obezitou trpí čím dál více lidí. Může být vhodným nástrojem při snižování tělesné hmotnosti přerušované hladovění? „Půst je tu s námi odjakživa a není to žádná novinka,“ říká koordinátorka studie o hubnutí Erika Čermáková.

Erika Čermáková

„Zájem nejenom médií, ale i ze strany dobrovolníků byl tak obrovský, že jsem se první týdny potýkala jenom s tím, jakým způsobem přenastavit komunikační formou,“ říká Čermáková k tomu, když se jí přihlásilo do experimentu přes tisícovku lidí. „Cílem je nabrat minimálně 63 dobrovolníků, kteří tu intervenci úspěšně ukončí. Nicméně nemůžeme počítat s tím, že každý, kdo se přihlásí do studie a začne ji realizovat, ji také úspěšně dokončí.“

„Takovým typickým rysem u přihlášených je podle mě strach z jídla. A když si lidé myslí, že když půjdou redukovat svoji tělesnou hmotnost, znamená to, že je bude doprovázet hlad. Mým cílem je mimo jiné i to, aby se o stravování něco dozvěděli, případně odstranili nějaké zažité mýty,“ vysvětluje autorka studie o hubnutí, kterou provádí Ústav veřejného zdraví Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Salát

Co si pod přerušovaným hladověním představit? „Je to zastřešující pojem pro nějaký způsob časování příjmu potravy, kdy účelem by mělo být primárně snížení příjmu energie bez bližšího sledování energetické hodnoty potravin – v rámci toho přerušovaného hladovění spontánně dochází ke snížení příjmu energie.“

Čtěte také

Jakou proměnou si lidé zapojení do výzkumu podle Eriky Čermákové prochází? „Cítím v nich důvěru v to, že se dá hubnout i bez extrémního hladu.“ Lidé k ní přichází s různou motivací, někdy je to pro ně i okamžikem k životnímu restartu.

A jaký je výživový plán pro účastníky studie? „Vyloženě zákazy tam nemáme. A to možná odráží i celý můj pohled na výzvu jako takovou. Neměli bychom se dívat na jídlo jako ‚toto nemůžu‘, ale ‚tohle všechno potřebuji‘. Pak už tam jednoduše zbyde méně prostoru pro méně vhodné potraviny.“

Existuje nějaká superpotravina, po které se zaručeně zhubne? Stane se, že někteří účastníci z projektu odstoupí? Více o projektu Masarykovy univerzity si poslechněte v záznamu rozhovoru.

autoři: Lucie Hostačná , lop
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.