Netopýři jsou vůči virům a bakteriím neuvěřitelně odolní, tvrdí mykobakteriolog Pavlík

17. září 2024

Ivo Pavlík z Mendelovy univerzity se svým vědeckým týmem zkoumá netopýry. Zaměřuje se při tom na bakterie, které netopýři přenášejí, aniž by jim škodily.

Když se v roce 2019 začaly objevovat první informace o začínající pandemii covidu-19, bylo brzy zřejmé, že rezervoárem původce onemocnění byli netopýři žijící v Asii. Tehdy Ivo Pavlíka z Mendelovy univerzity v Brně napadlo, jaký je vztah mezi u nás žijícími netopýry a mykobakteriemi.

Čtěte také

Po diskuzích s kolegy mikrobiology, veterinárními lékaři a zoology zabývajícími se životem netopýrů podali společný tříletý projekt, který je zaměřen právě na mykobakterie u netopýrů. Někteří zástupci mykobakterií jsou původci tuberkulózy u lidí, savců, ptáků nebo akvarijních rybek. U netopýrů byl do té doby výskyt a zdravotní význam mykobakterií zcela neznámý.

V předešlých výzkumech mykobakterií v prostředí krasových jeskyní vědci zjistili, že se vyskytují především v naplaveném sedimentu protékajících vodních toků a ve výkalech netopýrů, tzv. guánu. „Netopýry nechytáme a žádným způsobem jejich život našimi výzkumy neovlivňujeme,“ připomíná vědec. Primárně se výzkum soustředí do oblasti Moravského krasu, ale i na jeskyně v Českém krasu. „Za nejvýznamnější zjištění osobně považuji odolnost netopýrů proti mykobakteriím. To je hlavní poznatek, který nám říká, že tito živočichové nejsou pro nás nebezpeční, pokud se my sami bezpečně chováme,“ doplňuje profesor Ivo Pavlík.

Spustit audio

Související