Nejdůležitější pro uvědomění je volný prostor mezi otázkou a odpovědí, tvrdí koučka Hana Vykoupilová
Hana Vykoupilová považuje koučink za jednu z nejúčinnějších metod pro nalezení vlastních trvale udržitelných cest, a to v jakékoli oblasti. Je autorkou letos vydané knihy Kapesní kouč – Průvodce vnímavého člověka vlastním životem a také spoluautorkou knihy Připravte děti na život.
V roce 2006 ji v rozhodnutí začít studovat koučink podpořila práce v tchajwanské korporaci. „Vystudovala jsem sice sociologii a politologii, ale pak jsem se vrhla do oblasti HR – tedy lidských zdrojů. Potřebovala jsem za sebou vidět hmatatelné výsledky své práce. Pak jsem začala pracovat v korporaci, kde jsem mimo jiné měla na starosti tvorbu různých vzdělávacích a rozvojových programů,“ popisuje Vykoupilová.
Čtěte také
Historie koučování se odkazuje k filozofu Sokratovi, následně se koučink dostal do sportu a po roce 1989 se rozšířil i u nás. „Námitek a výtek k našemu povolání slýchám celou řadu. Řekla bych, že je to proto, že lidé neví, co to koučink vlastně je. Asi k tomu přispívají i ti, kteří o sobě sice tvrdí, že jsou koučové, ale neabsolvovali potřebný profesionální výcvik.
Kvalifikovaný kouč je takový, který prošel základním výcvikem, na který navazují další kroky. A ve vzdělávání pokračujeme celoživotně. Podstata kouče by měla stát na ochotě pořád rozšiřovat svoje vnímání, znalosti a vědomosti. Je to dobrodružná výprava za poznáním sebe sama,“ vysvětluje profesionální koučka.
Čtěte také
Co je pro koučování podle Hany Vykoupilové zásadní? „Dobře se ptát, klást tzv. silné koučovací otázky. Rádi zdůrazňujeme, že v prostoru mezi otázkou a odpovědí se rodí nápad, myšlenka nebo uvědomění. Kouč unese toto ticho, protože je na to zvyklý a ví, jak je důležité. Umí také dobře naslouchat, nehodnotí a jen se ptá, nic svého si do situace neprojektuje. Je to průvodce vaším vlastním procesem přemýšlení a je na vás, abyste došli k výsledku a zjistili, jaké je vaše řešení nebo odpověď na vaši otázku.“
S čím nejzajímavějším se ve své praxi setkala? Je lepší popovídání s koučem nebo kamarádkou? O tom si poslechněte si v záznamu pořadu Apetýt s Janou Kobylinskou!
Související
-
Často nejsme naladěni sami na sebe, ale přizpůsobujeme se představám ostatních, myslí si kouč
„I když má klient představu, že si buduje kariéru nebo plní cíl, často se stává, že si až zpětně uvědomí, že ten cíl nebyl tak úplně jeho snem,“ kouč Michal Ondráček.
-
V hlavě se nám denně honí 70 tisíc myšlenek. Ty špatné si napište a pak zahoďte, radí kouč
Koronavirus, válka, zdražování - to jsou témata, se kterými se teď setkáváme každý den. Jak se vyrovnat s negativními informacemi ze svého okolí?
-
„Někdy stačí informace, nebo blbá smska.“ Kouč Jelínek hovoří o tajích psychiky sportovců i manažerů
Mentální kouč Marian Jelínek ve studiu Radiužurnálu Sport hovořil o tom, jak podobný je svět sportu a byznysu a jak nevyvíjet tlak na malé děti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.