Nechtěla jsem nikoho kopírovat, ale hrát si, říká Šárka Divácká, která peče dorty jinak

4. leden 2021

Mechový dort zdobený cvrčky nebo krém s majonézou? Šárka Divácká stojí za nevšedními cukrářskými výtvory ve firmě, v jejímž názvu je omluva za to, že peče jinak. To, co vytvoří, hraje barvami, má netradiční tvar i příchuť.

Kde se cukrářka inspiruje a musí mít i znalosti z chemie? Proč patří česnek, kmín a sůl do sladkých zákusků? Žena, která se ze samouka vypracovala na respektovanou královnu dortů, odešla z Prahy do Brna, obě města má však stejně ráda a svoji práci zbožňuje. Svědčí o tom i její životní motto, které zní: „Silní lidé milují život.“

„Chtěla jsem, aby měly dorty nějaký přesah – aby měly něco, co člověk ještě neochutnal, nějakou zvláštní kombinaci chutí – například káva a cibule,“ vysvětluje Divácká, která k některým dortíkům přidává i malé ampulky s alkoholem.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.