Nechce se vám ráno z postele? Zkuste tyhle jednoduché cviky k posílení svalů i protažení
Lektorka a pedagožka Alena Pokorná Centra univerzitního sportu Masarykovy univerzity v poradně Apetýtu připomněla význam ranního cvičení.
Jaké jsou jeho benefity? Zlepšuje psychické zdraví a ovlivňuje naši náladu, dodá energii, zlepšuje pohyblivost, posiluje svaly a dokonce zlepšuje paměť.
Ideální cvičení je to, které praktikujeme těsně po probuzení a ideálně před snídaní. Trvá pár minut a je založeno především na protahování. Vždy je důležité vystřídat pravou i levou stranu, při cvičení nespěchat a soustředit se na dýchání.
Cvičit můžete i přímo v posteli, na cvičební podložce či na koberci. Podívejte se ve videu, jak na to:
Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity nabízí seriál volně přístupných cvičení, která můžete praktikovat doma nebo v přírodě. Na webu najdete speciální cviky pro seniory i celou rodinu nebo cvičení, které je vhodné po prodělání nemoci.
Související
-
Lidské tělo není na celodenní sezení stavěné. Bez pohybu si to vybere svou daň, varuje fyzioterapeut
„Ročně je to kolem 260 tisíc neschopenek, které souvisejí s nemocemi pohybového aparátu. A neschopnost průměrně trvá 60 dní,“ upozorňuje Vojtěch Kovařovic.
-
Chůze je sexy. Přidejte si k denní chůzi dvacet procent, i to pomůže, radí lékař
Jen čtyři tisíce kroků denně stačí k tomu, aby se snížilo riziko předčasného úmrtí, tvrdí vědci. Ještě před několika lety bylo ale ideálním číslem 10 000 kroků. Jak to je?
-
Trenérka Hašková: Pravidelnost a výdrž, cvičení je životní styl. Už po dvou měsících vidíte výsledky
Pohyb a cvičení pro zdraví. Druhá polovina ledna bývá doba, že kdo si dal novoroční předsevzetí, tak buď už vidí první výsledky, nebo to předsevzetí trošku přestává platit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.