Ne každý je nadšený, jak jsem nadšený do angličtiny, směje se brněnský učitel Broňa Sobotka
„Pokud se chcete naučit anglicky, nikdo vás nemůže zastavit!“ Bronislav Sobotka je milovníkem angličtiny a také jejím nadšeným učitelem. Tvrdí, že cizí jazyk se dá naučit i v pokročilejším věku.
Angličtinu se začal učit jako samouk, když zkrachovala továrna, kde pracoval. „Oprášil jsem svěrák, položil na něj učebnici angličtiny určenou pro jazykové školy a začal.“ Dodává, že úspěch se dostavil rychle nejspíš proto, že jej nikdo neopravoval a neříkal mu, že dělá něco špatně.
„Jsem dyslektik a dysgrafik, dokážu se vžít do kůže lidí, které učím a kterým se nedaří. Na vlastní kůži jsem zažil, jaké to je, cítit se před třídou jako trouba,“ popisuje s úsměvem svoje vzpomínky na školu.
Momentálně má na kontě nejenom stovky spokojených studentů, ale také dvě knihy o angličtině. „Jsem knihomol, knihy miluju odjakživa. Když mi bylo 18, vsadil jsem se s kamarádem o sud piva, který měl získat ten, kdo první napíše knihu, tak jsem chtěl vyhrát,“ vysvětluje pobaveně, proč jeho knihy spatřily světlo světa.
Kromě klasického učení natáčí také učební videa – vidí to ale jako přirozené pokračování své učitelské kariéry.
Do učení a do angličtiny je stále zamilovaný a nadšený, jak ale podotýká, jeho způsob výuky nemusí být pro každého: „Na maturitním plese za mnou jednou přišla moje studentka, už v podroušeném stavu, aby mi řekla, jak jí celé čtyři roky štvalo, že jsem z angličtiny tolik nadšený, když ji to učení nebavilo. Já jsem z toho ale měl radost, protože mi to řekla výbornou angličtinou,“ vypráví s úsměvem Broňa Sobotka.
Proč považuje znalost angličtiny za běžnou věc, kterou by měl každý ovládat? Jak mluví doma se svojí malou dcerou? Nejen na to se ho v Apetýtu ptala Jana Kobylinská, poslechněte si celý rozhovor!
Související
-
Chcete se naučit anglicky i po padesátce? Zkuste Broňův pivní test!
„Žádný vědecký výzkum neprokázal, že bychom s věkem ztráceli schopnost učit se jazyk. Je to jen příjemná výmluva,“ je přesvědčený lektor angličtiny Bronislav Sobotka.
-
„Mějte hezký den.“ Jak vám zní některé fráze převzaté z angličtiny?
Rozloučení „mějte hezký den“ občas zaslechnete i z médií. Zdomácněly tyto výrazy natolik, že už je to v pořádku, nebo do češtiny nepatří? Odpovídá jazykovědec Alex Röhrich.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.