Na vlastní knížku vám stačí jehla a nit. Já je dělám pro radost sobě i čtenářům, přiznává spisovatel

4. prosinec 2023

Říká se, že pokud by zmizely včely, lidstvo prý dlouho nepřežije. Své o tom ví i spisovatel, ilustrátor, knihař a včelař Miroslav Urban. Pochází ze včelařské rodiny a velmi si váží zkušeností, které mu v tomto oboru doma předali.

Původně vystudoval lesnictví, dnes se ale věnuje včelám – a to nejen v knížkách. Poblíž svých úlů v Beskydech zřídil včelařskou naučnou stezku, kde pořádá komponované prohlídky s výkladem o včelách v krajině a jejich produktech.

Čtěte také

„Se včelami jsem strávil celé dětství. Mám v sobě hluboce zakořeněný vztah k přírodě. Ze všech mých zaměstnání, která jsem kdy dělal, je včelařina vždycky nejefektivnější. Řekl bych, že je to díky dlouholetým generačním zkušenostem, které mi doma předali. Na včelaření se dívám spíš z krajinně-ekologického pohledu, nejsem členem žádných spolků a uskupení. Z pohledu fungování krajiny a přírody bych proto řekl, že včel a včelařů je až příliš – myslím hlavně produkční včelaření. Dneska jsem rád, že se živím knihami a ne medem,“ podotýká.

Od včel ke knihám

Se svými vlastnoručně vyrobenými knihami se zúčastnil literárního festivalu a knižního jarmarku Knihy v Brně, který pořádala začátkem prosince Masarykova univerzita. „Je to pro mě krásná příležitost, jak se potkat se čtenáři a vysvětlit jim, o co v mých knížkách jde. Jsem autorský nakladatel, svá díla si nejenom píšu a vydávám, ale i knihařsky zpracovávám nebo kreslím. Proto rád předávám své věci tváří v tvář. Vždycky je součástí toho i malá dílnička, kde ukazuju, jak zpracovávám vazbu. Hlavně děti rád učím, jak si mohou samy doma vyrobit knížku a stačí k tomu obyčejná jehla a nit,“ vysvětluje Urban.

Co znamená přirozený přístup ke včelám, jehož je propagátorem? Proč a o čem píše knihy nejen pro děti? Poslechněte si v Apetýtu Jany Kobylinské!

Spustit audio

Související