Na pěknú notečku z obýváku Pavla Popelky

15. únor 2023

Tentokrát jsme se pozvali do obývacího pokoje k Pavlu Popelkovi, který se honosí přízviskem Komenský. Tento etnograf, spisovatel, fotograf a hráč na gajdy vám poví mnohé o muzice, ale také o blížícím se festivalu masopustních tradic Fašank ve Strání.

Pavel Popelka se narodil ve Strání. Po maturitě na Střední průmyslové škole strojnické v Uherském Hradišti vystudoval etnografii a sociologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 1974 pracoval v Muzeu Jana Amose Komenského v Uherském Brodě. Zde působil mezi roky 1990 až 2015 jako ředitel.

Pavel Popelka se věnoval národopisným výzkumům na Uherskobrodsku a na moravských Kopanicích. Nejvíc ho zaujala lidová píseň, kterou sbíral a dále uváděl v život – a to v roli nezaměnitelného zpěváka a hráče na gajdy.

Byl členem folklorního souboru Olšava a také oživil folklorní soubor ve Strání. Popelka patří mezi zakládající osobnosti festivalu masopustních tradic Fašank, který se koná každý rok ve Strání. Vedle muziky a národopisu se věnuje i fotografování. Je zkrátka renesanční osobností se širokým uměleckým záběrem a také dosahem.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.