Na divadle mě vždycky nejvíc bavilo setkávání s úžasnými lidmi, přiznává scénograf Milfajt

25. srpen 2023

Jaroslav Milfajt je dlouholetý scénograf a jevištní výtvarník. Za svoji práci mimo jiné obdržel Cenu ASSITEJ za dlouhodobý přínos scénografii divadla pro děti.

Čtěte také

Scénografie ale původně nebyla jeho vysněnou profesí. „Ze začátku střední školy to vypadalo, že se budu věnovat knižní tvorbě, protože jsme měli na škole proslulého knihaře profesora Jindřicha Svobodu. Pak ale přišli dva výtvarníci, kteří mě ovlivnili natolik, že jsem se začal věnovat loutkám a tvorbě dekorativních předmětů. Především profesor Pantůček, který byl posledním žákem Vincence Makovského, mě naučil mít úctu k řemeslu. Vždycky nás ovlivňují osobnosti, které člověk v životě potká. Později jsem mu dělal dvacet let asistenta na šuřce (nynější Střední škola umění a designu a Vyšší odborná škola Brno, pozn. red).

Následovalo postupné setkání s divadelním světem a Jaroslav Milfajt začal vytvářet vlastní scénografické návrhy. „Dokonce jsem i zkusil něco málo zahrát. Nejvíc mě na divadle vždycky bavilo a pořád baví, že se mohu setkávat s tolika úžasnými lidmi. A to nemluvím jen o režisérech, ale také o všech ostatních – představení je vždycky společné, kolektivní dílo,“ říká.

Jak vznikají jeho nápady a se kterými režiséry se mu nejlépe spolupracovalo? Co chystá do nové divadelní sezóny a jak by vypadalo jeho vysněné představení? Jak se mu podařilo si zazpívat v milánské La Scale? I o tom uslyšíte v rozhovoru Jany Kobylinské s Jaroslavem Milfajtem.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.