Mendelův včelín kdysi a dnes. Pojďte s námi na procházku se zoologem Vladimírem Ptáčkem

12. září 2022

200. výročí narození Johanna Gregora Mendela si letos vzalo pod záštitu UNESCO. Oslavy jubilea měly a dosud mají svou odbornou i populární část.

Mendelovská konference v areálu starobrněnského augustiniánského kláštera i nesčetné další aktivity, které s výročím souvisejí, oživily zájem veřejnosti o různá témata s J. G. Mendelem spojená.

Jedním z nich je i včelařství. Opat Johann Gregor Mendel (1822-1884) si totiž nechal v roce 1871 podle svého návrhu postavit samostatně stojící včelín pro 15 úlů, který je dnes jedinou dochovanou budovou užitkových staveb v klášterních zahradách přímo spojenou s Mendelovým působením. Otec genetiky v něm prováděl experimenty s křížením, pářením a zimováním včel a zabýval se i vylepšováním konstrukce úlů.

V 80. letech 20. století o tento objekt pečovali včelaři z Králova Pole, kteří jej využívali jako chovatelskou stanici pro rozmnožování včelích matek.

Zapomenutý a zpustlý včelín znovuobjevil zoolog Vladimír Ptáček (nar. 1944), který se zasadil o jeho opravu a osazení včelami, zejména pro výuku aplikované fyziologie hmyzu. Nyní se včelín stále nachází uprostřed generální rekonstrukce. Je však možné jej v období duben – říjen po předchozí rezervaci navštívit v rámci komentované prohlídky klášterní zahrady na Starém Brně.

Vladimír Ptáček vystudoval obor obecná zoologie na brněnské přírodovědecké fakultě. Pracoval v Biofyzikálním ústavu ČSAV v Brně, později ve Výzkumném ústavu pícninářském v Troubsku. Od roku 1992 vyučuje na Masarykově univerzitě v Brně.

V závěru reportáže hovoří Vladimír Ptáček šířeji o včelaření v Brně včetně nového trendu umisťování včelínů na střechách budov. Jeden takový včelín se nachází i na střeše budovy Českého rozhlasu Brno na Beethovenově ulici.

autoři: Eva Schulzová , Alena Blažejovská
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...