Mariusz Szczygieł píše o tom, čeho si všímá. A v nové knize Fakta musí zatančit se vyznává z lásky k reportáži

26. leden 2024

V magazínu Zelný rynk otevíráme novou knihu, kterou v českém překladu Martina Veselky vydalo nakladatelství Dokořán. Jejím autorem je polský reportér Mariusz Szczygieł a jmenuje se Fakta musí zatančit.

Polská škola literární reportáže je legendární. A jak napsal na iLiteratuře Jan Lukavec: „I když už má polská literatura pět nositelů Nobelovy ceny, v současnosti se u nás nejvíce vydávají – kromě knih Olgy Tokarczukové – literární reportáže.“

Čtěte také

Mariusz Szczygieł, narozený roku 1966 v polské Złotoryji, je významným představitelem tohoto žánru. Bestsellerem se stal jeho Gottland – kniha, v níž se pokouší pochopit českou národní povahu. Vypráví zde mimo jiné o osudu rodiny Baťů. Také v další Szczygiełově knize Není je řada českých motivů a příběhů.

Novinka Fakta musí zatančit je esejem pojednávajícím o reportáži. Má subjektivní, vyznavačský, ale i analytický charakter. Vypráví o tom, jak se autor od dětského věku snažil psát o tom, čeho si všímal – a jak dospěl ke své zásadě: nikdy nepsat o lidech ve zlém.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.