Marek Šalanda o svém putování po hranici Česka a Slovenska: Cílem pro mě nejsou kilometry, ale lidé
Nápad na „sešívání republiky“ přišel asi před rokem a půl, když šel Marek Šalanada po historické hranici mezi Čechy a Moravou.
„Tehdy mě Jiří Kokmotos (vedoucí programu Českého rozhlasu Brno, pozn. red) vezl na start mé cesty a říkal: ‚Marku, příští rok bude 100 let od vzniku Československa. Co by se tak dalo vymyslet?‘ A já už po dvou dnech věděl, že do toho půjdu,“ vzpomíná Šalanda. A tak letos v dubnu přešel pěšky po československé hranici, ze slezské Hrčavy až do moravského Lanžhota.
„Samotná hranice má okolo 250 km, já ušel necelých 360 km, protože jsem to bral cikcak,“ popisuje Šalanda cestu, při níž sešil republiku. A pokračuje: „To, co mě na cestách baví nejvíc, není ani tak chození, jako to různé navštěvování lidí.“ Jak se těšil na všechna ta setkání, co ho po cestě čekala, ani si neuvědomoval například náročnost terénu. Puchýře prý neměl, jen na bolest si musel po prvních pár dnech zvyknout.
Rozdělení Československa
„To je neuvěřitelné, k čemu v oblasti hranic dochází. My víme o setkávání Čechů a Slováků na Velké Javořině. Ale těch míst setkání jsou na hranici desítky,“ popisuje zážitek z cesty Marek Šalanda. Dodává, že nezná nikde na světě hranici, kde by se takhle setkávali lidé ze dvou rozdělených států. „Všichni lidé okolo hranic mi říkali, že s rozdělením Československa nesouhlasili a že je to mrzí. Ale taky jsem se setkal s názorem, že je dobře, že jsme se rozdělili. Každý je na svém území a můžeme se mít víc rádi. Hranice mezi Českou a Slovenskou republikou nás vlastně vůbec nerozděluje, ale naopak spojuje.“
Jaké má Marek Šalanda plány na příští rok? Poslechněte si rozhovor plný smíchu a příběhů z cest.
Související
-
Kopanice ožívají díky mladým, zjistil při svém putování Marek Šalanda
Devět dní putování už má za sebou cestovatel Marek Šalanda. V těchto dnech ho trochu trápí terén, kterým hranice mezi Českem a Slovenskem prochází.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.