Mají se těhotné nebo kojící ženy nechat očkovat? Podle lékařů jsou obavy zbytečné

31. květen 2021

Očkování proti covidu-19 postoupilo do fáze, kdy se mohou k podání vakcíny zaregistrovat i poměrně mladí lidé. Jsou mezi nimi i těhotné nebo kojící ženy. A ty ještě více než ostatní lidé řeší, jestli je očkování bezpečné nejen pro ně, ale hlavně pro dítě. A jestli protilátky po očkování obsažené v mateřském mléce dítěti nemohou ublížit. Lékaři doporučují: jednoznačně očkovat.

„Já jsem byla od začátku rozhodnutá, že až bude otevřená moje věková skupina, takže určitě se půjdu nechat očkovat. Až ve chvíli, kdy jsem se zaregistrovala, tak se mě více lidí ptalo na to, jestli vlastně nevadí, že kojím. Až v tu chvíli jsem to začala řešit,“ vypráví Martina Čelišová a přitom kojí svoji dceru Miu, které je rok a čtyři měsíce.

Čtěte také

„My jsme COVID měli, bylo to už v říjnu a ona ho také prodělala, takže si myslím, že mnohem horší pro ni bylo prodělat tu samotnou nemoc, než potom ode mě něco získat z té vakcíny z mateřského mléka.“ Martina řešila i to, jestli se nechat očkovat, když už nemoc prodělala. „Pro jistotu jsem si skočila na test protilátek. Zjistila jsem, že protilátky stále mám, ale málo – úplně při té spodní hranici.“

Případné pochyby kojících maminek rozptyluje přednosta Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno Petr Husa. Přiznává sice, že klinické studie se na těhotných ani kojících ženách nedělaly. Jsou ale data od desítek tisíc žen z reálné praxe.

„U těhotných žen jsou známá data asi od 90 000 amerických žen, asi od 35 000 britských žen. Nikde nebyly prokázány žádné malformace plodu nebo nějaké vývojové vady. Co se týče kojících žen, tak se ví, že protilátky přecházejí do mateřského mléka, což je možná dobře, protože to zvyšuje odolnost dítěte. Nejsou žádná data, která by byla zásadně proti očkování kojících žen.“

Očkování na brněnském výstavišti ve velkokapacitním centru

Test na protilátky po prodělání nemoci nebo před očkováním je podle Petra Husy zbytečný. „Protože nikdo nestanovil a pravděpodobně ani nestanoví hladinu protilátek, která zabraňuje infekci. Takže nám to připadá, že je to zbytečné utrácení peněz z veřejného zdravotního pojištění. Nicméně se to běžně děje.“

Po očkování cítila Martina bolest v místě vpichu, únavu a bolest hlavy. Podobné příznaky ale dobře zná. „Jsem naočkovaná na spoustu tropických nemocí, protože jsem byla několikrát v Asii a nikdy jsem neváhala nad tím, jestli se nechat naočkovat. Byly to nemoci, které mi hrozily třeba tři týdny a pak už ne. Přesto jsem do toho očkování šla a vůbec jsem neuvažovala nad tím, proč bych se neměla nechat naočkovat proti covidu, který mi tady hrozí neustále. A pro mě ten důvod hlavní byl v tom, že bych chtěla určitě zase znovu cestovat a nechtěla bych dostat covid v nějaké jiné zemi a mít tam horší průběh a dostat se třeba do nemocnice,“ shrnuje své prázdninové plány Martina Čelišová z Brna.

Spustit audio

Související