Literární výročí: Josef Souchop

29. květen 2014

V závěru Zelného rynku chceme blahopřát Josefu Souchopovi k 70. narozeninám, které slaví 27. května. I on byl jedním z brněnských rozhlasových tvůrců – a to na přelomu 70. a 80. let.

Jeho otec byl hostinský, matka – jak vím z vlastní zkušenosti – fortelná masérka. Josef Souchop vystudoval na brněnské filozofické fakultě filozofii a češtinu. V letech 1968-72 byl redaktorem brněnské redakce Lidové demokracie a poté, do roku 1977, technickým redaktorem Svobodného slova.

Od podzimu 1977 byl redaktorem, později dramaturgem literárně-dramatické redakce Československého rozhlasu v Brně. V Československé (resp. České) televizi Brno pracoval od roku 1983, postupně jako redaktor a vedoucí redakce publicistiky a dokumentaristiky a od roku 1990 jako vedoucí tvůrčí skupiny literárních a dramatických pořadů. Od roku 2007 je v důchodu.

Své první povídky uvedl Josef Souchop v divadélku Kuráž, působícím při brněnské lékařské fakultě. V roce 1969 úzce spolupracoval se vznikající Husou na provázku. Spolupráce s divadlem vyvrcholila uvedením Souchopovy dramatické prvotiny Můj rozkaz zní. Uvedení druhé hry Sexyologické symposium (napsané v roce 1973 s Milošem Pospíšilem) bylo před premiérou zakázáno a Souchop se v následujících letech věnoval tvorbě pro televizi a próze. Epizodami Veronika a Případ Anděla se například podílel na televizním seriálu Detektiv Martin Tomsa, jako dramaturg, posléze vedoucí projektu a scenárista spolupracoval na seriálu Četnické humoresky.

Je autorem scénářů k televizním adaptacím próz Jana Zábrany a Josefa Škvoreckého, F. M. Dostojevského, Jaroslava Durycha a dramatu Viktora Dyka Posel. Jako dramaturg se podílel na několika filmech: Dvojrole, Podzimní návrat, Rok ďábla a seriál Černí baroni. – V roce 1996 mu Nadace Českého literárního fondu udělila Cenu křepelek za literární dokumenty o zakázaných nebo vězněných spisovatelích a básnících.

Jeho prozaickou prvotinou byla Poslední láska na jadranské pobřeží. Počínaje románem o psaní románu Hluboko nahoře se vyhranil jako autor nonkonformních a hravých textů. Próza Laskavý nezájem pracujíce s postupy sci-fi a varuje před poruchami v mezilidské komunikaci a jednostrannou technokratizací společnosti. Poláčkovsky laděná próza Hodiny výchovy aneb Pošli ještě slova vypráví o autorově dětství.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?