Adéla Ryvolová: Dopisy
Poslechněte si fejeton studentky Divadelní fakulty JAMU Adély Ryvolové o psaní dopisů.
Nedávno jsem doma procházela okolo dřevěné komody, na níž ležela vysoká kupička barevných papírů naskládaných na sobě. Ta hned přilákala mou pozornost a už jsem se v barevných papírcích začala přehrabovat – tedy lépe řečeno v obálkách, dopisech a narozeninových přáních.
Nakonec jsme u nich s mamkou, kterou jsem tak vytrhla z domácí práce zvané žehlení, proseděly snad dvě hodiny. Dvě krásné hodiny, kdy jsme se probíraly střípky naší rodinné historie. Hodně jsme se nasmály – obzvlášť, když jsme narazily na naše dětská přání, zahrnující abstraktní malby neznámých významů, nebo na dopisy z táborů, kam se toho většinou nevešlo více, než jaké máme počasí.
Ale taky jsme narazily na dopisy od členů rodiny, kteří už nežijí anebo se stářím a nemocí vytratilo jejich já a schopnost s námi komunikovat. To mne pak prostoupil záchvěv toho, jako kdyby tu na chvilku zase byli s námi. Vůně papíru, jejich písmo a v řádcích zformulované myšlenky, pozdravy a zážitky mi je zase připomněly a jakoby zhmotnily.
Je otázka, jestli někdy jako lidstvo budeme umět cestovat v čase tak, jak to známe z různých českých i zahraničních filmů. Ale dopis je pro mne – třeba spolu s deníkovými zápisky, fotografiemi nebo videy – jednou z forem, které nám díky naší představivosti umožňují vrátit v čase.
Dopis, podobně jako cukr, může být konzervantem. Když do takové zavařeniny zamezíte přístupu vzduchu a po nějaké době ji pak otevřete, může vám přinést například nový náhled na osobu, kterou jste znali osobně, nebo kterou znáte z historie díky jejím významným činům a přínosům pro lidstvo. Je to, jako když se díváte na oblohu a víte, že formace hvězd, která se vám ukazuje, už je dávnou historií, jen zkrátka trvalo, než k nám doputovalo jejich světlo. Staré dopisy tak můžou mnohdy objasnit osobnosti a skutky dosud zahalené v mlze a posloužit jako historický doklad. Korespondence významných osobností je navíc často vydávána knižně. A protože by se vám mohlo stát, že se proslavíte, dávejte si raději pozor i na své soukromé dopisy. (...)
Poslechněte si celý fejeton v přiloženém audiu. K dispozici je čtyři týdny od publikace.
Související
-
Co psali John Lennon nebo Leonardo da Vinci? Michael Bird: Dopisy umělců
Dopisy jsou literární fenomén, který pomalu mizí ze současné elektronické reality. Výbor dopisů sestavil Michael Bird a přečetl je Lukáš Hurník. Vysíláme v repríze.
-
Jiří Kratochvil: Moravský Krumlov zadními vrátky
Poslechněte si příspěvek spisovatele a dramatika Jiřího Kratochvila, který uvádíme při příležitosti jeho 85. narozenin, které připadají na 4. ledna 2025.
-
Irena Fuchsová: Když se ještě psaly dopisy
Bylo mi devatenáct a byla jsem strašně zamilovaná. Mému zamilování předcházel inzerát, který mi vyšel v červenci 1969 v Mladém světě. Byl velice stručný.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.