Literární sympozium přiblížilo v Brně „Kafku z Boskovic“ – spisovatele Hermanna Ungara
Na začátku října se v Brně uskutečnilo Literární sympozium Ungar Kafka, které bylo součástí festivalu Meeting Brno. Během dvou dnů přiblížilo dílo Hermanna Ungara, německy píšícího moravského autora, a jeho spojitost s Franzem Kafkou.
Prostřednictvím několika přednášek a jedné besedy se mohli účastníci seznámit s tímto meziválečným autorem, který v Česku trochu upadl do zapomnění.
Na sympoziu mluvil například Milan Uhde nebo Mojmír Jeřábek, z osobního úhlu pohledu přiblížila Hermanna Ungara jeho vnučka Vicky Unwin. Než zjistila pravdu o svém původu, uběhlo mnoho desetiletí. O hledání svých kořenů napsala dvě knihy, které představila při besedě. Ta se odehrávala v Malém Mehrinu, což je místo, které připomíná historii židů na Moravě a Slezsku.
O tom, jak Malý Mehrin vznikl a kam směřuje, mluví v reportáži Táňa Klementová. Program sympozia přiblíží Mojmír Jeřábek a zazní také krátké úryvky z přednášek jednotlivých účastníků této krásné akce.
Související
-
Pro každého by bylo zásadní si dopisovat s Kafkou. Magdaléna Platzová píše o životě Felice Bauerové
Anna Mrázková natočila na festivalu Měsíc autorského čtení rozhovor se spisovatelkou Magdalénou Platzovou. Poslechněte si ho.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.