Literární sympozium přiblížilo v Brně „Kafku z Boskovic“ – spisovatele Hermanna Ungara

6. listopad 2023

Na začátku října se v Brně uskutečnilo Literární sympozium Ungar Kafka, které bylo součástí festivalu Meeting Brno. Během dvou dnů přiblížilo dílo Hermanna Ungara, německy píšícího moravského autora, a jeho spojitost s Franzem Kafkou.

Prostřednictvím několika přednášek a jedné besedy se mohli účastníci seznámit s tímto meziválečným autorem, který v Česku trochu upadl do zapomnění.

Na sympoziu mluvil například Milan Uhde nebo Mojmír Jeřábek, z osobního úhlu pohledu přiblížila Hermanna Ungara jeho vnučka Vicky Unwin. Než zjistila pravdu o svém původu, uběhlo mnoho desetiletí. O hledání svých kořenů napsala dvě knihy, které představila při besedě. Ta se odehrávala v Malém Mehrinu, což je místo, které připomíná historii židů na Moravě a Slezsku.

O tom, jak Malý Mehrin vznikl a kam směřuje, mluví v reportáži Táňa Klementová. Program sympozia přiblíží Mojmír Jeřábek a zazní také krátké úryvky z přednášek jednotlivých účastníků této krásné akce.

autor: Eliška Kánská
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.