Lidé v Šardicích si připomínají smutné výročí. V dole Dukla před 50 lety zahynulo 34 horníků
Před padesáti lety, přesně 9. června 1970, se Kyjovskem prohnala silná bouřka. Voda z rozvodněného potoka zaplavila domy a také lignitový důl Dukla v Šardicích. Pod zemí bylo v tu chvíli 110 horníků, 34 se jich utopilo.
O neštěstí informovala tehdejší média, včetně Československého rozhlasu. Po 50 letech vzniklo v areálu bývalých dolů památník těm, kteří v zatopených chodbách zahynuli. Bývalý horník Miroslav Gregorovič chodí k místu často. „Měl jsem ranní směnu, došel jsem domů. Odpolední směna nastoupila v poklidu, bez předtuchy jakékoliv mimořádné události.“
Miroslav Gregorovič odpolední směně unikl díky náhodě, jen čtyři dny předtím si musel vyměnit službu. Přestože se jeho kolega Vojtěch Křížek zachránil, jeho rodině se neštěstí nevyhnulo. Jeho o pět let starší bratr byl totiž na stejné směně a takové štěstí neměl. „Během 20 minut byla zatopená celá šachta, 32 kilometrů chodeb. V srpnu měl mít bratr narozeniny a místo toho měl pohřeb,“ vzpomíná Gregorovič.
Bez naděje na záchranu
„Jeden chlapeček, který byl o něco starší než já, stál u jámy a čekal na tatínka, myslel si, že ho slyšel. Po těch letech si teď říkáme, že když záchranáři přijeli do Šardic, tak už věděli, že už není žádná naděje, že se horníci nemohli zachránit,“ říká nezávislá starostka Šardic Blažena Galiová. Tehdy jí bylo 9 let, ale pamatuje si, že katastrofou žila celá obec. „Záchranáři spouštěli do podzemí tužku a zápisník a čekali, jestli se někdo ozve.“
Kromě památníku vznikla před lety i kniha, která mapuje neštěstí v dole Dukla. Kvůli velkému zájmu ji vedení obce nechalo dotisknout dalších tisíc kusů.
Související
-
O skutečně posledním vozíku uhlí ve Zbýšově netušili, že je poslední
Rosicko-oslavanský uhelný revír si tohle výročí vlastně připomínat neměl. Přesto je to třicet let od chvíle, kdy tam horníci vyvezli poslední vozík s černým uhlím.
-
Vytvořit mokřad nebo koupací biotop. Šardice chtějí využívat vodu z bývalých lignitových dolů
Šardice plánují čerpat vodu z bývalých lignitových dolů. Mohla by naplnit suchý poldr. Lidé by s ní zalévali zahrady a obec by ji využila k zavlažování sportovního areálu.
-
Horníci měli jen helmu. Když chtěl být chlap hodně oblečený, vzal si trenýrky, vzpomíná důlní lékař
František Ševčík pracoval jako důlní lékař devět let a za tu dobu zažil řadu náročných zásahů přímo pod zemí. Jak byla v dolech zajištěna bezpečnost a lékařská péče?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.