Léčba srdečních arytmií by mohla být šetrnější díky vynálezu brněnských vědců

15. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy autoři výzkumu Dalibor Červinka a Veronika Novotná z FEKT VUT

Brněnští vědci vyvinuli přístroj pro šetrnější léčbu srdečních arytmií. Tým z Vysokého učení technického sestrojil přístroj, který k odstranění poruch srdečního rytmu využívá pulzy střídavého napětí. Nová technologie představuje podle vědců pro lidský organismus minimální zátěž. Na rozdíl od současných operací by tak pacienti mohli být po celou dobu zákroku plně při vědomí.

„Před sebou máme naši poslední verzi elektroporačního generátoru. Je velikosti nějakého diplomatického kufříku. Připojí se to do střídavé sítě a výstup je na těchto svorkách, na které se připojí aplikační katetr. Ten katetr, to je nějaký kabel, který se zastrčí třeba do třísla pacienta a dostane se až do srdce na to místo, kde je potřeba provést zákrok.“

Elektroporační generátor

Dalibor Červinka z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií pracoval na vývoji elektroporačního generátoru posledních šest let. Za tu dobu v laboratoři vytvořil několik verzí tohoto zařízení. První přístroje se ale pro léčbu srdeční arytmie nedaly použít. „Ten starý přístroj používal stejnosměrný puls a tento puls šlo použít pouze někde uvnitř těla, ale ne blízko srdce.“

Místo stejnosměrného napětí se proto vědci poprvé rozhodli využít vysokofrekvenční střídavé napětí. Oproti původní technologii by mělo být pro pacienty výrazně šetrnější.

„Při stejnosměrné elektroporaci se tělo úplně třepe při aplikaci pulsu. Takže se musí svalově relaxovat a pacient musí být v celkové anestezii. Naděje pro tu střídavou elektroporaci je, že by se tohle mohlo eliminovat, protože to střídavé napětí tolik ty svaly neovlivňuje. Pacient by se nemusel ani uspávat,“ vysvětluje členka výzkumného týmu Veronika Novotná.

Lékaři testují přístroj na léčbu srdečních arytmií

Menší riziko

Pulsy, které zařízení vysílá, postupně naruší buňky způsobující arytmii a ty pak odumírají. Na rozdíl od běžné léčby je takový zákrok mnohem bezpečnější.

„Je tam menší riziko poškození třeba okolních tkání. Není poškozen třeba jícen nebo plíce nebo jiné přidružené struktury a pojivové tkáně,“ říká Novotná.

V praxi za tři roky

Přístroj vědci testovali spolu s lékaři z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Podle kardiologa Zdeňka Stárka by se zařízení mohlo využívat pro léčbu všech typů arytmií. „To je metoda, která je použitelná pro arytmie jak síňové, tak komorové. Arytmie je porucha srdečního rytmu. Pacient samozřejmě cítí jistý diskomfort, cítí se špatně při té arytmii a může ztratit vědomí, může dokonce přijít o život, záleží na tom, o jakou arytmii se jedná. Některé jsou nepříjemné, některé mohou být nebezpečné či smrtící.“

Na nový vynález už vědci získali český patent. Teď usilují ještě o ten mezinárodní. Pokud vše půjde podle plánu, v praxi by lékaři mohli začít přístroj využívat zhruba za 3 roky.

Spustit audio

Související